Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски посетата на Грција ја почна со средба со грчката колешка Сакеларопулу

  Својата дводневна посета на Грција претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски ја зпочна претпладнево, со положување венец пред Споменикот на незнајниот војник на платото пред грчкиот парламент, пренесува мета.мк.     Тој потоа пред Претседателската палата во Атина, на официјална церемонија со државни и воени почести, беше пречекан од претседателката на Грција, Катерина Сакеларопулу. […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: За многу години Илинден! Да ни е вечна и вековита републиката!

  “Слободата е највисокиот идеал и цел на еден народ. Таа започнува како идеја на една генерација која сака да биде своја на своето и самата да одлучува за својата иднина”, се обрати претседателот Пендаровски, по повод Денот на Републиката – 2.август. “На 2 август 1903-та, борбата за слобода ја започна револуционерната илинденска генерација која […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на Пендаровски со италијанскиот претседател Серџо Матарела

  Претседателот Стево Пендаровски во Рим оствари средба со претседателот на Италијанската Република, Серџо Матарела.     На средбата, двајцата претседатели разговараа за билатералните односи меѓу Северна Македонија и Италија, при што нагласија дека двете држави имаат традиционално пријателски односи, со висок степен на разбирање и доверба. Тие го истакнаа и одличниот и континуиран политички […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски на средба во Брисел со Оливер Вархеји и со Мирослав Лајчак

  Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средби со Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји и со специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот Белград-Приштина и за други регионални прашања на Западен Балкан, Мирослав Лајчак, со што ја започна неговата работна посета на Брисел.     На средбата со […]

Вести Македонија

Интервју на претседателот Пендаровски за Фајненшл тајмс

  Северна Македонија се бори со демографски предизвик  Намалувањето на бројот на населението е најголемиот тест со кој се соочува Балканот, вели претседателот на најновата членка на НАТО. Демографското опаѓање е најголемиот предизвик на Балканот, рече Стево Пендаровски, претседател на Северна Македонија. „Ако во првите децении [од распадот на Југославија] наша најголема закана беа етничките […]