Вести Свет Ударни вести

Во ЕП денеска ќе се гласа за визната либерализација со Косово

  На денешната пленарна седница на Европскиот парламент ќе се гласа за договорот за визна либерализација за граѓаните Косово, со што ќе им овозможи да патуваат и да останат во ЕУ до 90 дена без виза, во кој било период од шест месеци со пасоши издадени од Приштина, се наведува на веб-страницата на ЕП. По усвојувањето во ЕП, визната либерализација за Косово треба да биде потпишана […]

Вести Свет Ударни вести

Трамп најави укинување на Лотаријата за визи во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека е време да се укине американската лотарија за добивање Зелена карта. „Време е да завршиме со лотаријата за визите. Конгресот мора да обезбеди имиграциски систем и да ги заштити Американците“, напиша Трамп на Твитер. Познатата „Лотарија за визи“ се одржува со години во САД и беше шанса […]