Вести Македонија Став

СДСМ: Пораз за ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните на Штип избраа напредок и развој

  ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски повторно се поразени, граѓаните на Штип на предвремените фер, слободни, демократски и пред се здравствено безбедни избори за градоначалник, му ја дадоа довербата на кандидатот на СДСМ Сашко Николов, се изјаснија за напредок и развој, за грижа и поддршка за сите. И покрај сите опструкции на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски, […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДС: Судот да ја смени срамната одлука за новинарите што известуваа на 27.април

    Демократскиот сојуз е загрижен поради одлуката на Основниот граѓански суд во Скопје да им ги одбие тужбите на новинарите кои известуваа од организираниот напад на Собранието на 27 април 2017 година. Наместо да ги заштити правата на новинарите слободно и непречено да известуваат од важни настани, судот со оваа пресуда директно ја повредува […]

Вести Македонија Став

За македонскиот јазик и идентитет нема преговори, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски со лаги го трујат општеството

  Меѓународно признаените креатори на лажни вести и дезинформации, ВМРО-ДПМНЕ со ниту една лага не можат да го спречат напредокот на државата и нејзината интеграција во ЕУ. Колку и да лажат, спинуваат и дезинформираат, граѓаните знаат дека македонски јазик и македонски идентитет се сигурни со Зоран Заев. Во НАТО влеговме како Македонци и во ЕУ […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДПМНЕ среде пандемија со 500 неразумни амандмани го кочи Законот за здравствена заштита

    СДСМ ја обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека во многу сериозен период од пандемијата со коронавирусот додека државата, сите институции, здравствените работници, сите граѓаните се борат против коронавирусот, неодговорната опозиција работи на штета на граѓаните. “Срамно е што среде пандемија, ВМРО-ДПМНЕ со 500 амандмани се обидува да го блокира усвојувањето на измените во Законот за […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ за денеска најави нови протести во Скопје и други 15 градови

  Опозициската ВМРО-ДПМНЕ за денеска најави нови протести во Скопје и во уште 15 градови во Македонија. Протестите се организирани под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“.  “Денес е денот кога сите граѓани на Република Македонија ќе продолжат заедно во битка за одбрана на честа и достоинството на македонската држава. Време е да се […]

Вести Македонија Став Ударни вести

СДСМ: Мицкоски со кого тајно соработува во Бугарија?

    “Христијан Мицкоски има должност да излезе пред граѓаните и да каже за кои туѓи интереси одработува, со кои структури во Бугарија соработува кога, на она срамно дефиле пред малубројните поддржувачи пред Владата рече дека има „информации дека овој викенд во Софија се распарчува Македонија“, стои во соопштението на СДСМ, повикувајќи го Мицкоски да […]