Вести Македонија Ударни вести

Украина бара дополнителна воена помош од Македонија

  Пристигнато е ново барање од украинска страна, за дополнителна воена помош, класифицирано е и во моментов Генералштабот го разгледува, соопшти денеска министерката за одбрана Славјанка Петровска, одговорајќи на новинарски прашања по завршувањето на брифингот по повод отпочнување на активности мултинационалната вежба „Брз одговор 23“. – Минатата недела, мислам, пристигнато е ново барање, се разбира […]

Вести Свет Ударни вести

Украина го менува министерот за одбрана

  Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников ќе биде разрешен од функцијата, а на негово место ќе биде поставен досегашниот шеф на военоразузнавачката агенција Кирило Буданов, пренесува Гардијан. Позицијата на Резников е разнишана по корупцискиот скандал, во кој Министерството за одбрана се обвинува дека плаќало за два до три пати повисоки суми од цената на храната […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Во 2023 одбранбен буџет кој овозможува развој на Армијата

  Премиерот Димитар Ковачевски и министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска го образложија предлог – Буџетот на одбраната за 2023 година, кој бележи континуирано зголемување и овозможува развој на одбранбените капацитети, модернизација, унапредување на стандардот на припадниците на Армијата и зацврстување на националната и колективната безбедност. Премиерот Ковачевски истакна дека за 2023 година предвиден е […]

Вести Македонија Ударни вести

Македонија донираше музејски експонат од Втората светска војна на Паркот на воена историја Пивка

  Во рамки на официјална посета на Словенија, министерката за одбрана Славјанка Петровска и министерот за одбрана на Словенија Марјан Шарец, го посетија Паркот на воената историја Пивка каде со церемонија беше извршено примопредавање на музејски експонат, германски против-воздушен топ  „Флак 38“ од Втората светска војна, донација од Северна Македонија.     „Музеите се наше […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Петровска-Шарец: Словенија и Северна Македонија споделуваат иста визија за Регионот

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска ја започна дводневната официјална посета на Словенија на покана на министерот за одбрана Марјан Шарец. По пречекот со воени почести во словенечкото министерство за одбрана, министерката Петровска и нејзиниот словенечки колега Шарец одржаа средба на која беше потврдена заедничката заложба за посилна одбранбена соработка бидејќи двете држави споделуваат заеднички […]

Вести Македонија Ударни вести

МО објави конкурс за прием на 200 професионални војници

  Министерството за одбрана денеска го објави Јавниот оглас за прием на 200 професионални војници на служба во Армијата на Република Северна Македонија. Рокот за пријавување на кандидатите е 15 дена вклучувајќи го и денот на објава. Согласно новите законски измени за служба во Армијата, идните професионални војници од моментот на склучување на договор ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Петровска: Армијата има потреба од нов современ систем за противвоздушна одбрана

  На денешната седница на Комисијата за одбрана и безбедност на Собранието на РС Македонија, министерката за одбрана, Славјанка Петровска ги запозна членовите на Комисијата со Информацијата и потребата на Армијата за набавката на современ систем за противвоздушна одбрана.     Станува збор за унапредување на системот за борбена готовност на Армијата во насока на […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Министерката Петровска на вонреден состанок на НАТО во Брисел

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во седиштето на НАТО во Брисел, учествува на вонредниот состанок на министри за одбрана на НАТО Алијансата.     На вонредниот состанок покрај министрите за одбрана на земјите членки на НАТО, ќе учествуваат и министрите за одбрана на Украина, Грузија, Шведска, Финска и претставници на ЕУ. На состанокот […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Благодарност до претставниците на Армијата кои се силна поддршка на здравствените работници

  “Поддршката од Армијата и Министерството за одбрана е многу важна во битката со пандемијата. Благодарност до сите претставници на Армијата кои се силна поддршка на здравствените работници. Како никогаш порано мобилизирани се сите капацитети и ресурси во државата за да одговориме на предизивикот. Заедно ќе ја надминеме и оваа криза” – изјави министерот за […]