Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Д-р Беќаровски: Наскоро на болините ќе нема кој да им даде терапија

  5.400 е повеќе од гола бројка.   Многумина се изненадија од фактот дека за една деценија бројот на активни доктори во Македонија, се намалил за 2.000 и денес останавме помалку од 5400.   Според препораките од многу релевантни институции минимумот потребни доктори за одржлив здравствен систем е >3 доктори на 1000 жители. Ние веќе […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Д-р Беќаровски: Не ме послушавте! Не верувавте и навредувавте!

  Докторот од Клиниката за токсикологија Нико Беќаровски апелира лицата кои одат да се вакцинираат прво да се тестираат, бидејќи коронавирусот е раширен.   На својот ФБ профил тој објави:         „На 2 јули Ве замолив сите гастарбајтери при влез во Македонија да имаат негативен тест или да се вакцинирани. Не ме […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Д-р Беќаровски: Последната голема битка со невидливиот пријател

  ЈАС ДА СИ КАЖАМ (6) Деновиве кога бројките на новоинфицирани и починати од SarsCov-2 во многу европски и други држави од северната хемисфера достигнуваат нови рекорди, можеби насловов ќе Ви изгледа претерано оптимистичен и нереален. Но овој мој оптимизам не се должи само на мојот непоправлив карактер, туку и на три научно базирани фундаменти. […]