Алтернатива Настани

Операта „Палјачи“ на сцената на Националната опера и балет

  Операта „Палјачи“ од италијанскиот композитор Руџеро Леонкавало ќе биде изведена на сцената на Националната опера и балет на 7 февруари со почеток во 20:00 часот. Ремек-делото на веризмот, приказната за љубовта, страста и одмаздата преточена во операта „Палјачи“,  на нашата сцена ќе се изведе под диригентската палка на Бисера Чадловска, во режија на Дејан […]

Алтернатива Настани

„Кармина Бурана“ од Карл Орф во Националната опера и балет

  На сцената на Националната опера и балет на 7 декември 2023 со почеток во 20:00 часот концертно ќе биде изведена моќната „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф. Публиката ќе може да дојде и да ужива на средба со страста, љубовта и животните радости, како и вечниот сон за среќата, владетелка на светот. Диригент […]

Алтернатива Настани

Концертно пијано – донација за Националната опера и балет од Чешка

  Во Националната опера и балет вечерва се одржа пијано-концерт во организација на Амбасадата на Република Чешка, а по повод Националниот ден на оваа пријателска земја. На концертетот беше промовиран клавир од прочуената чешка компанија  „Петроф“, како донација, со што се потврдува традиционалната соработка во културата меѓу двете земји. Во присуство на Зузана Петрофова, актуелна […]

Алтернатива Настани

42. Скопски џез-фестивал во Национална опера и балет и МКЦ

  Под мотото на Суперсоничниот оркестар на Гард Нилсен (Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra): „Ако слушаш внимателно, музиката ќе биде твоја!“,  од 19 до 22 октомври во Националната опера и балет и во МКЦ ќе се одржи 42. издание на Скопскиот џез-фестивал. Годинава во рамките на програмата распоредена во четири вечери, пред публиката ќе настапат единаесет светски […]

Алтернатива Настани

НОБ најави обнова на македонската опера „Лидија од Македонија“

  Националната опера и балет најавува обнова на една од најубавите македонски опери „Лидија од Македонија“ од композитор Ристо Аврамовски. Oпери „Лидија од Македонија“ ќе биде изведена на 16 септември 2023 г.  со почеток во 20:00 ч. на  сцената на Националната опера и балет. Диригент на претставата е Иван Еминовиќ. Режисер, Пламен Карталов (Бугарија), обновата […]

Алтернатива Настани

“Пепелашка” од Сергеј Прокофјев на сцената на Националната опера и балет

  Најновата балетска продукција на Националната опера и балет, современиот балет во 3 слики „Пепелашка“ од Сергеј Прокофјев, на сцената на НОБ ќе биде изведена на 18 март (сабота) со почеток во 12 часот. Приказната за „Пепелашка“ во модерна верзија е преточена во прекрасната музика на големиот руски композитор Сергеј Прокофјев, а со кореографија на […]

Алтернатива Настани

Балетска претстава “ЖИЗЕЛ” во Национална опера и балет

  50 МАЈСКИ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ Адолф Адам, ЖИЗЕЛ, (балетска претстава), 21.5.2022 – 20:00   Диригент: Давид Мукериjа (Грузија) Кореограф: Жан Корали, Жил Перо, Мариус Петипа, Леонид Лавровски Адаптација: Ирена Пасариќ (Хрватска) Сценограф: Александар Ношпал и Михајло Стојановски Костимограф: Александар Ношпал Асистент костимограф: Ангела Богеска Концерт мајстор: Климент Тодороски Светло дизајн: Милчо Александров Репетитори: Елeонора Михајловна […]

Алтернатива Настани

Национална опера и балет: “КАРМЕН” – Жорж Бизе

  Национална опера и балет, Жорж Бизе КАРМЕН, на 26 ноември, во 20 часот Операта „Кармен“ е во рамките на манифестацијата „Есенски музички свечености“ 2021   Диригент: Оксана Мадараш ( Украина) Режисер: Нина Најденова (Бугарија) Сценограф: Елена Иванова (Бугарија) Костимограф: Марија Пупучевска Концерт мајстор: Јане Бакевски Хор-мајстор: Јасмина Ѓорѓеска, Ѓургица Дашиќ Детски хор „Пиколо“ – Диригент: […]

Алтернатива Настани

Снежана Мелник – изложба на акварелни портрети од живи македонски композитори

  Снежана Мелник е родена  во источна Украина  1979 година. Завршила студии на Националниот Универзитет во источна Украина (моден дизајн). Студирала  и алтернативна психологија што понатаму влијае врз нејзиниот  поглед кон светот и значењето во животот. Во 2013 година со своето  семејство се сели во Македонија. За првпат  во 2015 година учествува на групна изложба. […]