Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз бара Ковачевски да го повлече Законот за амнестија

  Демократскиот сојуз бара од премиерот Димитар Ковачевски да го повлече новиот Предлог-закон за амнестија, бидејќи овој закон е политички пазар помеѓу коалиционите партнери СДСМ, ДУИ и Алијанса на Албанците и продолжение на неодамнешните измени на Кривичниот законик со кои брутално е нападнат правниот поредок. Господине Ковачевски, немојте да се мачите да пишувате амандмани на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДС: Нарушување на екосистемот е злосторство против природата и човештвото

  Демократскиот сојуз ги поддржува граѓаните од Гевгелија кои протестираат против изградбата на мали хидроцентрали на една од најубавите и најчисти реки во Македонија, реката Дошница на Кожуф.  Со изградбата на хидроцентралите сериозно ќе се загрози биодиверзитетот. Сите експерти се изјаснија дека со малите хидроцентали целосно се уништува растителниот и животинскиот свет, се загрозува природниот […]

Вести Македонија Ударни вести

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: Честит Ден на Независноста

  Демократскиот сојуз на сите граѓани на Македонија им го честита ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА на Македонија, со желба вечно да се слави овој ден кога се објави дека Македонците, но и сите други граѓани плебицистарно се определија за самостојна, суверена и независна Македонија.    Да потсетиме, не беа сите партии и функционери за независна Македонија, […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДД: Еве како владата на СДСМ-ДУИ-АА го спасува Груевски

  Со измените во Кривичниот законик што ги предлага владата на СДСМ-ДУИ-АА, ја отвора вратата за враќање на поранешниот премиер Никола Груевски, а за такво нешто треба добро да се информира пошироката јавност. И токму поради оваа причина ви ги пренесуваме фактите како овие измени на Кривичниот законик ќе се одразат на кривичните дела на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз: Брутален напад на правото

  Демократскиот сојуз укажува дека измените на Кривичниот законик, со кој се намалуваат казните за злоупотреба на службената должност и злосторничко здружение, претставува брутален напад на владеење на правото и правдата и класична амнестија на функционерите на СДСМ и ДУИ за криминалот што го правеа изминатите седум години. Демократскиот сојуз ги повикува сите пратеници да […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДС бара политичка и кривична одговорност за монструозното злосторство на онкологија

  Демократскиот сојуз бара политичка и кривична одговорност од „мултиетничката“ Влада поради загрозување на животот на голем број пациенти во Клиниката за онкологија, со кражбата на терапијата и нејзиното продавање на црниот пазар. Оваа состојба е резултат на неодговорното владеење на ДУИ и СДСМ, јавашлукот и партиските кадри кои се заштитени од водствата на двете […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз: МНР ја компромитира државата

  Со наместениот тендер и сомнежите за корупција поврзана со адаптацијата на салата „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“, Министерството за надворешни работи и министерот Бујар Османи ја компромитираа Македонија пред земјите членки на ОБСЕ, се вели во реакцијата на Демократскиот сојуз. Само алчни и неодговорни луѓе можат да учествуваат во местењето на тендер за адаптација на објект каде […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДС бара пратениците да донесат одлука за распуштање на Парламентот

  Демократскиот сојуз предлага на утрешната седница пратениците да донесат одлука за распуштање на Собранието со што ќе се создадат уставни можности во рок од 60 дена да се одржат вонредни парламентарни избори.   Сосема е извесно дека нема граѓански и политички консензус за промена на Уставот со која Бугарите ќе станат конститутивен народ во […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

ДС: Парламентот на Бугарија го бугаризира и Илинден

  Наместо подобрување на односите, Бугарија со смислена провокација пред Илинден, националниот празник на Македонците и Македонската држава, со резолуција сака да го бугаризира Илинден. Во услови кога ДУИ и СДСМ започнаа постапка за уставни промени, со цел Бугарите да бидат внесени во Уставот на Македонија, Движењето за промени на Кирил Петков (наводниот демократ), тргна по […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

ДС: Спојувањето на концесиите за рудниците во Иловица е криминал

  Демократскиот сојуз смета дека спојувањето на концесиите за рудниците во Иловица е тежок криминал и за тоа мора да се понесе одговорност. Владата на предлог на министерот за економија донела едногласна одлука за спојување на концесиите на рудниците во Иловица, наводно по барање на инвеститорите од 2016 година. Дилемата е дали министрите од СДСМ биле […]