Вести Македонија

ВИДЕО: Беса и ДР-ДПА ја следат ситуацијата – Ахмети да донесе одлука во согласност со декларацијата

Движењето Беса и ДР-ДПА, се во исчекување на епилогот од преговорите на раководството на ДУИ. Тие засега не сакаат да коментираат дали партијата која доби 10 пратеници на изборите на 11 декември ќе направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, која одбива да продолжи мандатот на СЈО и двојазичноста. Токму овие два услови се дел од заедничката декларација […]

Вести Македонија

Ахмети: Првo да се исполнат условите, а потоа да се разговара за избори

Пред да се разговара за избори, партиите првo треба да се согласат дека условите за избори се исполнети и дека сите партии ќе учествуваат во процесот, потенцирал лидерот на ДУИ, Али Ахмети на средбата со шефицата на мисијата на ОБСЕ во земјава, амбасадорката Нина Суомалаинен. На средбата, како што информираат од партијата, Ахмети и Суомалаинен […]