Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Граѓаните да не отвораат СМС пораки кои бараат задолжителна пријава од УЈП

  Управата за јавни приходи информира дека кон граѓаните се испраќаат СМС пораки со кои се бара да извршат задолжителна пријава на лажна веб страница https: ujp-gov.mk/potvrda. ГРАЃАНИ, НИКАКО НЕ ОТВАРАЈТЕ ЈА ОВАА ЛАЖНА ВЕБ СТРАНИЦА, БИДЕЈЌИ ОД ВАС БАРА ДА ПОПОЛНИТЕ ПОЛИЊА СО ВАШИТЕ ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ, ПОДАТОЦИ ОД ПЛАТЕЖНА КАРТИЧКА, И ДА ПРИКАЧИТЕ СЛИКА ОД ВАШАТА […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на нашиот великан Гоце Делчев

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упатува апел до граѓаните по повод чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев: “Упатувам апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев. Како министер за внатрешни работи нема да дозволам понижување […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Министерот Спасовски апелира за мирен протест

  Министерот Оливер Спасовски апелира за оддржување на мирен протест, кој е најавен за денеска пред Собранието. Тој упати порака до граѓаните: “И денеска како и сите изминати денови откако почнаа ненајавените протести, упатувам апел за практикување на мирен протест како дел од дијалогот.   Дијалогот продолжува на 80. седница на Собранието на којашто треба […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски: Да се протестира достоинствено и без насилство

  Неприфатливо е користење на насилство и поттикнување насилство во политички цели. Настанот кој се случи вчера во Скопје не смее да се повтори, бидејќи нема ништо позначајно од мирот и безбедноста на сите граѓани, изјави претседателот Пендаровски. Упатувам апел до сите организатори на протестите, кои овие денови се одвиваат во Северна Македонија, да преземат […]

Вести Македонија Ударни вести

Внимавајте! Мало невнимание може да предизвика пожар со тешки последици

  По настапувањето на последните, значително повисоки температури и најавите дека во наредните денови тие уште повеќе ќе се зголемат, во голема мерка се зголемија и потенцијалните опасности за избувнување пожари, особено поради фактот дека има забележителна раздвиженост на нивите, но и во шумите. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да бидат внимателни ако […]

Вести Македонија Ударни вести

МОН: Разумно е да продолжи наставата и да се интензивираат преговорите

  Секој изгубен ден и час од образовниот процес е на директна штета на учениците и никој не може да ги надомести. Затоа, Министерстевото за образование и наука ја поздравува иницијативата од Советот на СОНК за интензивирање на преговорите за зголемувањето на платите на наставниците но не и одлуката да се продолжи со штрајк. Неодговорно […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР апелира нашите граѓани итно да ја напуштат Украина поради можност од воена ескалација

  Поради сериозно влошената безбедносна ситуација во и околу Украина, упатуваме посебен апел до нашите државјни кои сѐ уште се наоѓаат во Украина, итно да ја напуштат земјата поради можност од воена ескалација, апелираат од МНР.  Соодветно, ги повикуваме сите државјани на Северна Македонија кои во претстојниот период планирале посета на Украина, да избегнуваат патувања […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЈСП апелира: Во автобус граѓаните да носат заштитна маска

  Сите граѓани, корисници на јавниот превоз да се придржуваат на препораките за заштита од Ковид – 19 при користење на превозот, односно во автобус да носат заштитна маска, апелираат од ЈСП. Единствено, со одговорно однесување на секој поединец, а имајќи во предвид дека превозот секојдневно го користат илјадници граѓани, може сите да придонесеме во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР: Македонските граѓани да не патуваат во Израел

  Министерството за Надворешни Работи на Република Северна Македонија, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат патувања во или транзит низ земјата. За македонските државјани затекнати во Израел, за сите дополнителни информации или помош да се обратат до Амбасадата на Република Северна Македонија во Тел Авив […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Чичаковски: Насилството никогаш не е решение!

Претседателот на Државната изборна комисија денеска упати апел до политичките партии итно да престанат со сите инциденти и порача дека насилството може само да донесе штета на кандидатите, на партијата, на изборниот процес и на државата. – Државната изборна комисија најостро ги осудува сите досегашни инциденти во пресрет на локалните избори што ќе бидат одржани […]