Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мицотакис – Пендаровски: Поддршка за ЕУ перспективата на Северна Македонија

  Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Хеленската Република, денеска во Атина оствари средба со премиерот на Хеленската Република, Киријакос Мицотакис.     На средбата соговорниците разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Хеленската Република, при што беше оценето дека официјалната посета на највисоко ниво означува важен момент […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев-Мицотакис: Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво

  Премиерот Зоран Заев денеска имаше работна средба со премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис, која двајцата соговорници ја оценија како значаен и дополнителен придонес за унапредување на односите меѓу двете земји. На средбата, на која присуствуваа и заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, заменик-претседателот задолжен за […]

Вести Изјави Ударни вести

Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор

Специјалниот пратеник на ОН во разговорите меѓу Скопје и Атина за прашањето за името, Метју Нимиц, ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа, откако македонската страна ги исполни своите обврски. Нимиц во пишаната изјава, што ја објави прес-службата на ОН, наведува дека владата во Скопје на 16 јануари формално ја известила владата во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ШИЛЕГОВ – КАМИНИС: Изградба на повеќе мостови за соработка што ќе бидат движечка сила за приближување на двете земји

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и Градоначалникот на Атина, Јоргос Каминис, денеска во Атина имаа прва  официјална средба, којашто е особено значајна бидејќи се случува во период на интензивни дијалози помеѓу двете земји. -За нас, како носители на локалната власт оваа средба претставува почеток за поблиска соработка меѓу двата града со која сакаме да создадеме […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Димитров: Ниту Атина или Скопје ќе „добијат“, доколку другата страна „изгуби“

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров во колумна за неделното издание на грчкиот весник „То Вима“, меѓу другото, се осврнува на билатералните односи меѓу Македонија и Грција, односите на нашата земја со соседите, како и за ситуацијата во регионот. Димитров вели дека одлуката да ја посети прво Атина, откако ја презеде функцијата министер, носела […]