Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Лидерите од Западен Балкан и ЕУ го засилуваат партнерството за стабилност

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски во рамки на дводневната посета на Атина, вечерва присуствува на неформалната вечера која ја…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Мицотакис – Пендаровски: Поддршка за ЕУ перспективата на Северна Македонија

  Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Хеленската Република, денеска во Атина оствари средба со премиерот на…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Заев-Мицотакис: Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво

  Премиерот Зоран Заев денеска имаше работна средба со премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис, која двајцата соговорници ја оценија како…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

ШИЛЕГОВ – КАМИНИС: Изградба на повеќе мостови за соработка што ќе бидат движечка сила за приближување на двете земји

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и Градоначалникот на Атина, Јоргос Каминис, денеска во Атина имаа прва  официјална средба, којашто е…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Димитров: Ниту Атина или Скопје ќе „добијат“, доколку другата страна „изгуби“

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров во колумна за неделното издание на грчкиот весник „То Вима“, меѓу другото, се…

Read More