Вести Македонија Ударни вести

Во Трпејца пронајдена рачна бомба од Првата светска војна

  Во селото Трпејца, вчера била пронајдена рачна бомба останата од Првата светска војна, која безбедно е отстранета. “На 15.07.2023 во 11.40 часот во СВР Охрид било пријавено дека во водите на Охридското езеро, кај селото Трпејца, била пронајдена рачна бомба. Од увидот, извршен во присуство на овластено лице од Дирекцијата за заштита и спасување, […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Експлозија на бомба во Основниот суд во Подгорица, еден загинат и пет повредени

   Во експлозија на бомба на влезот во Основниот суд во Подгорица денеска загина М.Б. (40) од Подгорица, а пет лица се повредени. „Во 11 часот и 35 минути добивме известување дека во зградата на Основниот суд е активирана експлозивна направа и дека има повредени. Утврдивме дека загинал М.Б.(40) кој ја активирал експлозивната направа. Пет […]

Вести Македонија Ударни вести

Дојави за бомби во 31 училиште во Скопје

  Денеска до 08.20 часот во МВР било пријавено дека на електронските адреси на 31 училиштe во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаите, велат […]

Вести Македонија Ударни вести

Лажни се пријавите за денешните поставени бомби

  Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави по добиените пораки на електронски адреси со закана за наводно поставена експлозивна направа во 18 училишта во Скопје, како и едно училиште во Прилеп и утврдено е дека станува збор за лажни пријави. Веднаш по добиените […]

Вести Македонија Ударни вести

Лажни се пријавите за поставените бомби во училиштата

  Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави со закани од 10 училишта и аеродромот во Скопје, како и четири во Прилеп и утврдено е дека станува збор за лажни пријави.   Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени соодветни мерки и […]

Вести Македонија Ударни вести

Дојави за поставени бомби во 33 училишта во Скопје

  Денеска, околу 12.30 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштето и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на […]

Вести Македонија Ударни вести

Лажна е пријавата за поставена бомба во објект на Пошта на Северна Македонија-Скопје

  Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешната пријава од објект на Пошта на Северна Македонија во Скопје по добиена порака на електронската адреса со закана за поставена експлозивна направа, и утврдено е дека станува збор за лажна пријава. Веднаш по добиената пријава, од полициски […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава за тероризам против тетовец за лажна пријава за поставена бомба

  Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на 27 декември до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против С.Ѓ.(63) од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тероризам“, предвидено и казниво по член […]

Вести Македонија Ударни вести

Евакуирано и основно училиште во Кавадарци поради закана за поставена бомба

  Денеска (12.12.2022) околу 08.20 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса на едно основно училиште во Кавадарци е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштето и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за […]

Вести Македонија Ударни вести

Дојава за бомби во 9 средни училшта и во Народната банка во Скопје

  Денеска (07.12.2022) околу 09.45 часот во СВР Скопје, било пријавено дека на електронска адреса на 9 средни училишта во Скопје, е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштата и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување […]