Алтернатива Настани

Фестивал на современа македонска поп музика – ПОП КУЛТУРА

  На 17 февруари, во 20.30 часот во едукативниот културен центар „Лабораториум“ ќе се одржи фестивал на современа македонска поп музика „ПОП КУЛТУРА“. На ПОП КУЛТУРА со концерти во живо ќе се престават „Young Dadi“, „Zee“, „Matej Foltz“ и „Vanski“, а атмосферата ќе ја загрее со диџеј сет „Dimchuga“. Како специјална гостинка од Суботица, Србија ќе настапи и младата раперка „Mlada […]

Алтернатива Настани

Битолскиот театар гостува на Фестивалот на актерот во Никшиќ

  Со претставата „Брод за кукли“ во режија на Кокан Младеновиќ, ансамблот на НУ Народен театар – Битола вечер ќе настапи на Меѓународниот фестивал на актерот, кој под мотото „Така е (ако така ви се чини)“ се одржува во црногорскиот град Никшиќ. Во претставата настапуваат актерите: Сандра Грибовска-Илиевска, Викторија Степановска Јанкуловска, Илина Чоревска, Катерина Аневска-Дранговска, […]

Алтернатива Настани

МНТ на фестивалите „Отело“ и „Стоби“ со „Народен непријател“ и „Бакхи: Агава“

  Македонскиот народен театар со претставата „Народен непријател“ вечер, 9 октомври, го отвора 7. Интернационален театарски фестивал „Отело“ во Гостивар. Во претставата играат: Никола Ристановски, Звездана Ангеловска, Дарја Ризова, Јана Вељановска, Ана Арсовска, Благој Веселинов, Петре Арсовски, Сашка Димитровска, Александар Михајловски, Нино Леви и Григор Јовановски. На 10 октомври, пак, во рамките на официјалната програма […]

Алтернатива Настани

Започна 11. издание на Фестивалот за млади „Џифони Македонија“

  Со проекцијата на филмот „Вратената“ во режија на Џузепе Бонито, вчеравечер  во киното „Милениум“ беше отворено 11. издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“. Над 550 учесници од девет земји се дел од 11. издание на „Џифони Македонија“ што ќе трае до 10 октомври. Во Младинскиот културен центар, Кинотеката на Северна Македонија и […]

Алтернатива Настани

На „Интерфест“ концерт на Андреја Турини – Италија

  Интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест“ продолжува со целовечерен концерт што ќе го приреди италијанскиот пијанист Андреја Турини. Пред публиката во Офицерскиот дом во Битола, Турини ќе исполни дела од Јохан Себастијан Бах. Според програмата на Фестивалот, претстои богат викенд (петок, сабота и недела) со концерти на уметници од Хрватска, Португалија, Ирска, Италија и […]

Алтернатива Настани

“Ослободи ја својата фантазија” – Фестивал на детски театри “Игор Маџиров”

  Под мотото „Ослободи ја својата фантазија“, од 27 до 30 септември ќе се одржи второто издание на Интернационалниот фестивал на детски театри „Игор Маџиров“ чија програма годинава е посветена на малите театарски форми. Фестивалот ќе биде отворен со претставата „Роња, ќерката на ограбувачот“, а во следните денови публиката ќе може да ужива и во […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Фестивалот на врвната визуелна уметност „Браќа Манаки“ е чувар на споменот на Милтон и Јанаки

  Многубројни гости со силен аплауз го поздравија македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ на режисерот Горан Столевски, по светската премиера на Фестивалот во Венеција, со кој вчеравечер во Центарот за култура во Битола беше отворен 44.Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.      Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на свеченоста пред проекцијата на филмот […]

Алтернатива Настани

Седмо издание на фестивалот АртАреа/Артерија

  Започнува седмото издание на фестивалот АртАреа/Артерија, кој ќе се одржува во периодот 15-17 септември на две локации – МКЦ (16.9) и Буква (15 и 17.9). Годинава, по повод 60-годишнината од Скопскиот земјотрес, фестивалот е фокусиран на градот Скопје.   Три фестивалски денови со по три настани во секој од нив, пет книжевни промоции на […]

Алтернатива Настани

Киро Урдин на Интернационалниот поетски фестивал во Букурешт

  Нашиот еминентен мултимедијален уметник Киро Урдин ќе учествува на 13. Интернационален поетски фестивал што ќе се одржува од денеска до 17 септември во Букурешт. Фестивалот оваа година покани 158 поети од 26 земји од четири континенти: Северна Македонија, Австрија, Боливија, Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Канада, Хрватска, Куба, Данска, Естонија, Франција, Германија, Грција, Италија, […]

Алтернатива Настани

Вечерва во Битола започнува фестивалот „300 Работи, Триста“

  Во киното „Манаки“ во Битола вечерва (10 август,) во 20 часот со битолската премиера на филмот „Некрстени денови“ (Ballad of Piargy, 2022), дело на македонскиот реномиран режисер Иво Трајков, свечено ќе започне Фестивалот „300 Работи, Триста“. Во рамките на фестивалската програма, во Офицерскиот дом во Битола, пак утревечер (11 август) во 20 часот ќе […]