Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Силјановска до Бајден: Честит Денот на независноста

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, по повод Денот на независноста на Соединетите Американски Држави, упати честитка до претседателот на САД, Џо…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Давкова: Честит Курбан Бајрам

Претседателката Гордана Силјановска Давкова, по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Силјановска Давкова домаќин на Самитот на шефови на држави и влади на ПСЈИЕ

Претседателката Гордана Силјановска Давкова, е домаќин на Самитот на шефови на држави и влади на учесниците во Процесот за соработка…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Силјановска на средба со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер

Претседателката Силјановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го приреди…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Силјановска Давкова на конференција за обнова на Украина во Берлин

Претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска во Берлин, во рамки на учеството на Конференцијата за обнова на Украина се обрати на…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Давкова ќе учествува на Конференција за обнова на Украина во Берлин

Претседателката Гордана Силјановска Давкова, на 11 и 12 јуни 2024 година, во Берлин, Сојузна Република Германија ќе учествува на Конференцијата…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Став, Топ теми, Ударни вести

Силјановска-Давкова го потпиша указот на Законот за реорганизација на министерствата

Претседателката Гордана Силјановска-Давкова го потпиша указот за Законот за измени на Законот за организација и работа на органите на државната…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Средба Силјановска Давкова со турскиот амбасадор Фатих Улусој

Претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Република Турција, Фатих Улусој. На средбата беа разменети мислења за севкупните…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Силјановска со обраќање на „Предизвиците на ЕУ: Европа 74 години од Шумановата декларација“

Претседателката Гордана Силјановска Давкова се обрати на настанот „Европската Унија како предизвик и предизвиците на ЕУ: Европа 74 години од…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Давкова се сретна со македонскиот атлетичар Дарио Ивановски

Претседателката Гордана Силјановска Давкова во Вила Билјана во Охрид се сретна со македонскиот атлетичар на средни и долги патеки, маратонецот…

Повеќе