Вести Изјави Македонија Ударни вести

ДКСК ги отфрла паушалните наводи на Иванов за злоупотреба на нејзината функција

  По повод јавно искажаните обвинувања и паушални наводи објавени на независната новинска агенција Макфакс на ден 18.12.2020 година, од страна на поранешниот Претседател на Република Северна Македонија, Ѓорѓе Иванов, кон претседателот на Државната комисија за спречување на корупцијата, Билјана Ивановска, Државната комисија со индигнација и во целост ги отфрла истите. Државната комисија за спречување на корупцијата […]

Вести Македонија

Иванов и Жбогар разговарале за актуелната политичка состојба

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска оствари средба со амбасадорот Самуел Жбогар, шеф на делегацијата на Европската унија во Република Македонија.   На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација во земјата, соопшти Кабинетот на претседателот. Амбасадорот Жбогар, како што стои, ги пренел ставовите на Европската унија во врска со ова прашање. Претседателот Иванов […]

Вести Изјави Македонија

Заев:Очекувам Иванов да ми го даде мандатот

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска на прес-конференција изјави дека очекува од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да му го додели мандатот за формирање на нова влада, бидејќи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во изминатите 20 дена не успеа да состави владина коалиција. – Груевски никогаш повеќе нема да биде премиер. Се докажа дека Груевски […]

Вести Македонија

Собранието го известило Иванов дека не е поднесен предлог за нова Влада

Генералниот секретар на Собранието попладнево испратил допис до кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов во кој го информира дека до Парламентот до синоќа на полноќ, кога истече рокот, не е доставена програма и предлог за составување нова влада од страна на мандатарот Никола Груевски. Иванов, денеска се сретна со амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Сaмуел […]