Вести Изјави Македонија Ударни вести

Павле Трајанов: Да се признаат правата на македонците во Бугарија

  На денeшната средба на парламентарните партии, Павле Трајанов, пратеник и претседaтел на Демoкратскиот сојуз, во својот настап побара сите присутни, претседатели на пoлитичките партии, да упатат силна порака: „Бугарија да ги признае Македонците во Бугарија и нивните права на здружување, формирање на културни асоцијации и политички партии, како и други форми на здружување, заради […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Владата обезбедува евтина струја од 100% домашно производство за 70.000 компании

  „Им се обраќам на граѓаните и им кажувам. Во нашата земја има регистрирани нешто над 71.500 активни субјекти. 70.000 субјекти од нив се на регулираниот пазар за електрична енергија, тоа значи дека државата им ја гарантира цената и снабдувањето со електрична енергија која тие ја користат, односно се обезбедени со струја по гарантирана цена, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: Без разлика на референдумот ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот

  Христијан Мицкоски верува во успешноста на референдумот, но нагласи дека без разлика на резултатот, дури и да не успее, партијата нема да поддржи промена на Уставот под овие околности. “Единствен начин да видиме дали ќе има излезност е да се одржи тој референдум, да се поддржи таа иницијатива и да видиме дали граѓаните ќе […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Ние сме единствената земја во Европа што има министерство за помалите етнички заедници

  “Ние сме единствената држава во Европа којашто има министерство за помалите етнички заедници (Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците) и законски решенија за унапредување на нивните права, како што се за користењето на јазиците и за еднаков пристап при вработување во јавниот сектор. Ако некој е загрозен, може да реагира преку постоечките […]

Вести Изјави Свет Ударни вести

Петков: Разговорите помеѓу Софија и Скопје продолжуваат

  Бугарскиот премиер Кирил Петков изјави дека разговорите меѓу владите на Северна Македонија и Бугарија продoлжуваат, но ги отфрла тврдењата дека ќе биде потпишан конкретен договор во тек на посетата на бугарската делегација на Северна Македонија на 22 мај, објави БГНЕС. Тој, стои во објавата, исто така уверил дека продолжуваат разговорите меѓу двете влади. – […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Ковачевски за Мицкоски: На еден професор речникот треба му да биде на повисоко ниво

    “Лидерот на опозицијата често користи фрази и зборови кои што мене не ми се  својствени и затоа нема да говорам какви преговори се водат во духот на таков речник”, истакна претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во интервју за Сител Телевизија, одговарајќи на прашањето околу обвинувањата на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за преговорите со […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Калеска-Ванчева: Со аргументите за укинување на Пржинската влада се докажува дека институциите не се заробени

  Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева, во емисијата „Вин Вин“ на телевизија Телма истакна дека ставот на СДСМ во врска со Пржинската влада е конзистентен и дека треба да постои консензус помеѓу сите политички чинители, особено оние застапени во парламентот.   Она што се случуваше 2016 година е преседан, но да видиме зошто мораше […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ЗАЕВ: Преземам одговорност и оставам пример за граѓанската должност на идните лидери

  “Денеска ја поднесов оставката од функцијата Претседател на Владата на Република Северна Македонија до Претседателот на Собранието, Талат Џафери.   Демократијата значи и одговорност. Со мојата оставка, преземам одговорност и оставам пример за граѓанската должност на идните лидери, но и давам уште еден придонес во јакнење на демократскиот капацитет на државата.   Ми беше […]

Вести Македонија Ударни вести

Мицкоски: Гаши да биде мандатар на владата и да има предвремени избори

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција, побара вонредни парламентарни избори и преодна влада во февруари или март. -Бидејќи Пендаровски бара 61 потпис да застанеме со 61 потпис позади името на Африм Гаши, да биде новиот мандатар на преодната влада, наместо Димитар Ковачевски и да ја реши енергетската и економската криза. Ова да […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Многу млади изгубени животи, неизмерна тага и болка

  Веста за страшната трагедија што се случи во Бугарија не потресе сите, изјави министерот за здравство, Венко Филипче. Многу млади изгубени животи, неизмерна тага и болка за семејствата до кои изразувам сочувство. Утрово во болницата во Софија ги посетив патниците кои ја преживеаја страотната сообраќајка. Во разговор со колегите од Клиниката, пациентите се згрижени, […]