Вести Македонија Ударни вести

Премиерот ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот договор со Алтернатива со којшто се обезбеди стабилно мнозинство во Собранието и стабилна Влада со влезот на оваа партија во извршната власт.   Премиерот Заев ги запозна лидерите од коалицијата […]

Вести Македонија

Ахмети по анкетата на партиските ограноци: Mнозинството му вратиле – коалиција со СДСМ,не со ВМРО ДПМНЕ

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, деновиве побарал од партиските ограноци да се изјаснат дали се партијата да прави владина коалиција како и досега со ВМРО ДПМНЕ или пак да формира влада со СДСМ. Ахмети ги добил одговорите – дека членството на партијата во многу поголем број е за коалиција со СДСМ. Ваквиот резултат е практично […]