Вести Свет

Камион со мигранти се превртил во Мексико – преку 50 загинати

  Во сообраќајна несреќа во јужниот дел од Мексико, според локалните власти, загинале најмалку 54 мигранти при превртување на камион во кој биле пренесувани, пренесува ДВ. Според извештаи на очевидци, возачот на товарен камион во кој се наоѓале преку 100 луѓе, поради преголема брзина ја изгубил контролата врз возилото во една кривина. Во несреќата загинале […]

Вести Свет

Мексико: Протест на новинарите кои бараат правда за убиените и исчезнати колеги

„Овој протест е осудување на власта која е неспособна да ја обезбеди заштитата на новинарите, но и на сите Мексиканци”, порача мексиканскиот колумнист Хулио Хернандез МЕКСИКО СИТИ (АА) – Стотици новинари се собраа синоќа на протестите во главниот град на Мексико барајќи правда за убиените и исчезнати новинари, како и заштита за активните новинари во […]