Вести Македонија Ударни вести

Со македонската химна пречекана министерката Петровска во врховната сојузничка команда на НАТО во Монс

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Монс, Белгија ја посети Врховната сојузничка команда на НАТО и се сретна со нејзиниот командант, генералот Кристофер Каволи и старешините од Армијата на Република Северна Македонија позиционирани во оваа команда.       „Северна Македонија ќе го продолжи своето активно учество во мултинационалните сили на НАТО во […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Османи: За дојавите за бомби во земјава го алармиравме НАТО

  Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи вели дека дојавите за бомби во Скопје, но и останатите градови во државата се дел од хибридните закани. Османи изјави дека веќе го алармирале НАТО за честите дојави за поставени бомби на различни локации во Македонија.   – Вчера комунициравме со структурите на НАТО и ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Д-р Крстески на годишна сесија на Архивскиот Комитет на НАТО

  Во седиштето на НАТО во Брисел, во тек е тридневна сесија на Архивскиот комитет на Алијансата, на која присуствуваат и директорот на Државниот архив, д-р Емил Крстески и раководителката на Секторот за меѓународна соработка, Светлана Успрцова.           На работилницата се разгледуваат повеќе теми посветени на системите за заштита на архивските […]

Вести Македонија Ударни вести

Ангелов на НАТО состанок за отпорност во Брисел

  Вчера во седиштето на НАТО во Брисел се одржа првиот состанок на високите претставници за отпорност, каде се обрати генералниот секретар Јенс Столтенберг. Република Северна Македонија во овој формат е претставувана од директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов. Сојузниците ги споделија своите сознанија и насоки за зајакнување на националната и колективната […]

Вести Свет

Русија и НАТО одржуваат редовни нуклеарни вежби додека војната во Украина продолжува

  НАТО и руската војска вчера организираа редовни нуклеарни вежби кои се одржуваат секоја година, но кои поминаа забележани по неоснованото тврдење на рускиот претседател Владимир Путин дека Украина планира да активира радиактивна „валкана бомба“, пишува Асошиејтед прес. Рускиот претседател Владимир Путин од далечина ги следеше вежбите на неговите стратешки нуклеарни сили, кои вклучуваа повеќекратно вежбање […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Пендаровски и претседатели од членките на НАТО со реакција на руската анексија на делови од Украина

  Претседателите на земјите-членки на НАТО од Централна и Источна Европа денеска упатија заедничка изјава во врска со одлуката на Русија за нелегално анектирање на украински територии, која ја потпиша и македонскиот претседател Стево Пендаровски, информираат од Кабинетот на Претседателот на РСМ. “Ние, претседателите од Централна и Источна Европа, од земји чиишто лидери го посетуваа Киев за […]

Вести Свет Ударни вести

НАТO истражува хакирани воени податоци што се продаваат на интернет

  НАТО покрена истрага за кражба на податоци од доверливи воени документи кои хакерска група ги понудила на продажба на интернет. Податоците вклучуваат нацрти за оружје што го користеа сојузниците на НАТО во конфликтот во Украина, а хакерите ги понудиле на продажба преку интернет откако украле податоци од големиот европски производител на оружје, „МБДА Мајкл […]

Вести Македонија Ударни вести

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на собраниска седница

  Собранието, денеска со почеток во 12 часот, ќе ја одржи 82. седница, на чиј дневен ред, меѓу другите, се точките за ратификација на протоколите за пристапување на Република Финска и на Кралството Шведска во НАТО. На оваа седница, пратениците ќе се изјаснат за Предлогот на закон за ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Започна Самитот на НАТО во Мадрид – изјава на претседателот Пендаровски

  Денеска во Мадрид официјално започна Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија.     На свечениот пречек, шефовите на делегациите беа поздравени од страна на домаќинот, премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез и Генералниот секретар на НАТО Алијансата, Јенс Столтенберг. Претседателот Пендаровски претходно изјави […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Пендаровски на Самитот на НАТО во Мадрид

  Претседателот Стево Пендаровски на 28, 29 и 30 јуни 2022 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Мадрид, Кралството Шпанија. Во состав на државната делегација се министерката за одбрана Славјанка Петровска и министерот за надворешни работи, Бујар Османи. На 28 јуни, […]