Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Бушамауи и официјално ги предложила Заев и Ципрас за Нобеловата награда за мир за 2019

Премиерот Зоран Заев, примил писмо од Уидед Бушамауи, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015 година, со кое го известува дека и официјално испратила писмо до Комитетот за Нобеловата награда за мир со номинација тој и грчкиот премиер Ципрас да бидат кандидати за оваа награда, за 2019 година. „Во писмото, со изрази на најдлабоко почитување, […]

Алтернатива Вести Настани Свет

Доделена Нобелова награда за мир за Антинуклеарната кампања

Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје е годинашен добитник на Нобеловата награда за мир, објави денеска норвешкиот Нобелов комитет во Осло. Наградата ѝ се доделува на организацијата за нејзината работа „во привлекување внимание кон катастрофалните хуманитарни последици од каква било употреба на нуклеарно оружје“ и за нејзините напори за договор за забрана за такво […]

Алтернатива Настани Ударни вести

Доделена Нобелова награда за медицина, за откритието „телесен часовник“

Денес беше доделена Нобелова награда за физиологија или медицина на тројца американски научници за нивната работа на „24-часовен телесен часовник“, јавува Anadolu Agency (AA). Џефри К. Хол, Мајкл Росбаш и Мајкл В. Јанг беа наградени за откритија кои објаснуваат како растенијата, животните и луѓето го приспособуваат својот биолошки ритам, така што тој е синхронизиран со […]