Вести Македонија Ударни вести

Лога ги повика сите политички партии со консензус да донесат нов Изборен законик

  Министерот за правда Кренар Лога, ги повика сите политички партии со консензус да го донесат новиот Изборен Законик.     Во своето обраќање на конференцијата „Изборните реформи во Северна Македонија“, што ја организираше Националниот демократски институт, министерот Лога рече дека негова иницијатива е политичките партии да седнат на иста маса со цел да се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Се одржа средбата на Рама и лидерите на албанските партии во Тирана

  Вчера во Тирана се одржа средбата меѓу премиерот на Албанија, Еди Рама и лидерите на албанските политички партии во Македонија.  На средбата беа присутни лидерите на сите политички партии на Албанците во земјава освен првиот човек на Беса, Билал Касами. Али Ахмети даде оценка дека вечерата била во братски дух, а разговорите во позитивен […]

Вести Македонија

Партиите ја злоупотребуваат државата и политички дискриминираат

Нема јасно разграничување помеѓу партиите и државата, се злоупотребува државниот систем и постои политичка дискриминација, а со тоа се прекршуваат низа закони, е заклучокот од конференцијата „Одвојување на државата од политичките партии“, организирана од граѓанската асоцијација „Мост“. Уставната судијка Наташа Габер-Дамјановска вели дека во Македонија постои политичка дискриминација и дека луѓето се дискриминираат бидејќи припаѓаат […]