Вести Свет Топ теми Ударни вести

Бајден: Путин ќе ја „плати цената“ за инвазијата врз Украина

  Во својот прв говор за состојбата на нацијата, американскиот претседател Џо Бајден упати остри предупредувања до рускиот претседател Путин. Бајден за Путин рече: „Тој нема поим што го чека“. Американскиот претседател Бајден ги забрани руските летови на американскиот воздушен простор и ги предводеше демократските и републиканските пратеници во редок приказ на единство во говорот […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Путин нареди нуклеарните сили на Русија да бидат на готовност

  Во драматичната ескалација на тензиите исток-запад поради руската инвазија на Украина, претседателот Владимир Путин нареди руските нуклеарни сили во неделата да бидат ставени во состојба на готовност како одговор на, како што ги нарече, „агресивните изјави“ на водечките сили на НАТО, објави Асошиетед Прес Наредбата значи дека Путин наредил руското нуклеарно оружје да биде […]

Вести Свет

Путин му се заблагодари на Мицотакис што Грција ја призна руската вакцина Спутник В

  Билатералната соработка, енергетиката, туризмот, инвестициите, климатските промени, пандемијата, односите на Русија со ЕУ и НАТО, Балканот, Источниот Медитеран, кипарското прашање, биле дел од темите за кои разговарале рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на нивната средба во Сочи, јави дописничката на МИА од Атина. -Нашите односи традиционално се градат во духот […]

Вести Свет Ударни вести

Средба Бајден – Путин: Несогласувањата остануваат

  Претседателите на САД и Русија, Џо Бајден и Владимир Путин постигнаа мал конкретен напредок на првиот меѓусебен состанок, јавува Би-би-си. Иако беа поздравени разговорите од страна на двајцата лидери, сепак претседателот Бајден по средбата рече дека било констатирани несогласувања, но и дополни дека Русија не сака нова Студена војна. Би-би-си пренесува дека разговорот траел околу три […]

Вести Свет

Путин бара замрзнување на производството на нафта

Рускиот претседател Владимир Путин денеска се заложи Русија и ОПЕК, кои заедно произведуваат половина од нафтата во светот, да постигнат договор за замрзнување на производството, кој не би важел за Иран. Картелот произведувачи на нафта размислуваат да го замрзнат производството поради падот на цената на „црното злато“, но Иран, кому минатата година му беа симнати […]