Вести Македонија Ударни вести

Арсовска на меѓународна конференција во Солун за нови дигитални услуги за граѓаните

  Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска учествуваше на конференцијата „Градови на иднината“, која се одржа во Солун. На конференцијата, која е во организација на Градот Солун и компанијата Циско, учествуваа и градоначалниците на Атина, Костас Бакојанис, Приштина, Перпарим Рама, како и претставници на Тирана, Белград и многу други градови од регионот.     Во […]

Алтернатива Настани

Изложба на Мице ЈАНКУЛОВСКИ и КСЕНОС во Солун

  „Ко + егзистенција, со + чувство“, изложба на Мице Јанкуловски и Јоргос Ксенос, 11 ноември – 9 декември 2021, Лола Николау галерија, ул. Цимиски 52, Солун, Проф. Манос Стефанидис, 24 октомври 2021       Мислам дека никогаш не ми ни паднало на памет да пишувам предговор за уметничка изложба и да почнам не со претставените уметници, […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба Димитров-Коѕијас во Солун

Во Солун во тек е средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, јави известувачот на МИА. Средбата се одржува на маргините на квадрилатералниот состанок, на кој покрај Димитров и Коѕијас, учествуваат и министрите за надворешни работи и на Бугарија и Албанија. Во македонската делегација се во […]