Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ ја поздравува одлуката на Елемент ПР за прекинување на договорот со град Скопје

    Здружението на новинарите на Македонија ја поздравува одлуката на агенцијата Елемент ПР за спогодбено прекинување на договорот со Град Скопје како општествено одговорен потег. Ова претставува позитивен пример кој треба треба да премине во пракса. Во соопштението за јавноста пишува „Како агенција што секојдневно соработува со медиумите и новинарите, целосно го почитуваме новинарството, кодексот […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Решен е проблемот во Фондот за здравство, вработените во МВР можат да го користат здравственото осигурување

  Ја известуваме јавноста дека е решен проблемот кој се појави во Фондот за здравство и сите вработени во МВР можат да го користат здравственото осигурување, информираат од Министерството за внатрешни работи.   Како што веќе известивме, за сите вработени во Министерството за внатрешни работи редовно се уплаќаат придонесите во законски утврдените рокови, но вчера […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Јавно обвинителство: Истрагата за “Еуростандард банка” е во тек

    Јавното обвинителство во врска со наводите и извештајот презентирани на вчерашната прес конференција од неколку лица, меѓу кои и едно осомничено лице во врска со стечајот на „Еуростандард“ банка,  нагласува дека согласно Законот за кривична постапка, Јавното обвинителство е единствено надлежно да донесува наредба и да спроведува истражна постапка. Дел од наводите од […]

Вести Македонија Ударни вести

Трифун Костовски: Убиство со умисла на Еуростандард банка

  Убиство со умисла на Еуростандард по налог на сивата банкарска еминенција, обвинува најголемиот акционер во банката Трифун Костовски. Признава соучество во криминална банкарска шема откриена во истрагата на банкарските експерти Драго Кос и Ирена Фрачековиќ, а која е финансирана од Костовски. Нерелевантни и неточни се нивните тврдења велат од Народната Банка.     “Веќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Од септември покачување на платите во одбраната, полицијата, образованието и детската заштита

  Со неодамна донесениот Закон за служба во Армијата се обезбедени дополнителни придобивки за војниците и вработените во одбраната, а платите во овој сектор од септември ќе се зголемат просечно по 2.000 денари. Од истиот месец следува покачување на платите на вработените во образованието и детската заштита, додека платите во Министерството за внатрешни работи ќе […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

  Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон, соопштуваат оттаму. „Годинава е 60 годишниот јубилеј на Охридскиот маратон. Како традиција, која Охрид и државата ги става во центарот на светската спортска мапа, Агенцијата за млади и спорт, заедно со Владата и Агенцијата за млади и спорт и сите […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Против вработените, ЈП Комунална хигиена Скопје ќе поведе дисциплинска постапка

  Граѓаните на градот Скопје имаат право да бидат целосно и транспарентно информирани за активностите на градската администрација. Во таа смисла, најостро го осудуваме вербалниот напад врз новинарката на новинската агенција “Мета” која си ги извршувала своите обврски. Против вработените, ЈП Комунална хигиена Скопје ќе поведе соодветна дисциплинска постапка. Ги охрабруваме сите медиуми и јавноста […]

Вести Македонија Ударни вести

МНР ја поддржува работата на Комисијата за историски и образовни прашања со Бугарија

  Министерството за надворешни работи во целост ја поддржува работата на Комисијата за историски и образовни прашања со Република Бугарија, и ја поздравува вечерашната објава на препораките кои се дел од Протоколот потпишан меѓу двете земји во 2019 година. Презентирајќи ги резултатите од нивната работа, од самите членови на Комисијата и нејзиниот Претседател беа констатирани […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Избори во 2024 година, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски не можат никого да уценуваат

  ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски не можат да уценуваат никого. Сите нивни обиди за дестабилизација на државата, сите нивни лаги за наводна асимилација и бугаризација пропаднаа, тие веќе немаат никаков кредибилитет пред граѓаните. Затоа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се конфузни, наутро бараат референдум, а попладне предвремени избори. Мицкоски веќе не знае што да направи за да […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

  Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што се отвора процес на бугаризација на Македонија. Работата на оваа комисија е рефлексија на решенијата содржани во Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу Република Македонија и Република Бугарија со кој се дефинира заедничка […]