Вести Македонија Ударни вести

Спасовски на конференција за реализација „НАТО-ЕАДРЦЦ“ меѓународна вежба

  „Заедничките евроатлански вредности претставуваат основен сегмент и суштински двигател на меѓусебно приближување на државите од регионот и надминување на сите бариери од минатото. Оттука, сосема логично се очекува сите земји во регионот посветено да се сосредоточиме кон заедничките вредности и цели насочени на превенирање на конфликтите, одржување на мирот и стабилноста, владеење на правото […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција при МВР, донација од од Владата на Унгарија

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на граничниот премин Меѓународен аеродром „Скопје” ја пречекаа делегацијата предводена од министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто, кој ја предаде донацијата од 6.000 дози вакцини против коронавирусот (Ковид-19), како пријателски чин на Владата на Република Унгарија. […]

Вести Македонија Ударни вести

Министерот Спасовски оствари средба со британската амбасадорка Галовеј

  Успешната соработка во однос на борбата против илегалната миграција на регионално и на меѓународно ниво беше во фокусот на средбата помеѓу министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија Оливер Спасовски и амбасадорот на Обединетото Кралство, Н.Е. Рејчел Галовеј, која се одржа денеска во просториите на министерството.   Притоа беше истакнато дека Република Северна […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски на средба со рускиот амбасадор Баздникин

  Денеска во Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија се одржа средба помеѓу министерот за внатрешни работи на РС Македонија Оливер Спасовски и амбасадорот на Руската Федерација, Н.Е. Сергеј Александрович Баздникин.     На средбата се разговараше за унапредување на билатералната соработка помеѓу двете земји, како и за подготвеноста од руска страна за […]

Вести Македонија

Средба на министерот Спасовски со амбасадорката на Република Хрватска

Денеска во Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија се одржа средба помеѓу министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија Оливер Спасовски и амбасадорот на Република Хрватска Н.Е. Нивес Тигањ. На средбата двајцата соговорници ја потенцираа одличната соработка меѓу министерствата за внатрешни работи на двете земји, досегашната, но и поддршката на која можеме […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Договорот од Преспа го забрза патот на нашите евро-атлантски аспирации

  “Денеска се навршуваат две години од потпишување на Договорот од Преспа. Со нашиот сосед Грција постигнавме решение за речиси тридецениското отворено прашање и се поставија основите за нашата подобра и посакувана иднина уште од независноста на земјата. Договорот од Преспа е голема победа на дипломатијата и на Северна Македонија затоа што се расчисти и […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски на средба со Јирген Сток генерален секретар на Интерпол

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во седиштето на Генералниот секретаријат на Интерпол во Лион, Република Франција, оствари работна средба со Јирген Сток, генерален секретар на Интерпол. -Ова е исклучително важна посета, особено во моменти кога имаме сериозни предизвици на глобално ниво. Ефикасната борба против организираниот криминал, против тероризмот, насилниот екстремизам… зависи од тоа […]

Вести Македонија

Спасовски го покажа „мерцедесот“ од 600.000 евра што МВР го купи за Груевски

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска го покажа „мерцедесот“ од 600.000 евра што беше купен од поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, преку МВР, за потребите на поранешниот премиер, Никола Груевски, а за кој јавноста дозна во 31.„бомба“ што ја објави премиерот Зоран Заев, тогаш лидер на опозицискиот СДСМ. – Како министер во техничката влада, […]