Вести Македонија

Кацарска говорник на 60-годишнината од уставното судство на Република Србија

  По повод 60 години уставно судство на Република Србија, претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска беше еден од говорниците со свое обраќање на Регионална конференција во Белград и во излагањето посочи на улогата на Судот во примената на Европската конвенција за човекови права.  Иако Уставниот суд на РС Македонија нема надлежност да ја оценува […]

Алтернатива Настани

МНТ со претставата „Народен непријател“ вечерва гостува во Србија

  Македонскиот народен театар вечер на сцената „Бора Станковиќ“ во Врање ќе ја одигра претставата „Народен непријател“, по текст на Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ.  МНТ  е дел од овогодишниот XLII интернационален театарски фестивал „Борини позоришни дани“, на покана од селекторот на фестивалот Слободан Савиќ (театарски критичар и уредник на РТС), каде што […]

Вести Македонија

Потпишан Меморандум за соработка со Сојузот на геодети на Србија

  Во рамките на 43-от Сабор на Сојузот на геодети на Србија, кој се оддржа во периодот од 15-ти до 17-ти септември 2023 година во Брзече, во подножјето на планината Копаоник, Р.Србија, на свечен чин претседателот на Комората на трговски друштва за геодетски работи на Република Македонија,  м-р Никола Рибароски, дипл.геод.инж. и домаќинот на настанот, […]

Вести Македонија

Рес публика: Жените имаат сè помалку пристап до медиумите во Србија

Значително повисоката застапеност на мажите како извор на информации и како интервјуирани лица споредено со жените е континуирана медиумска практика во Србија, која е забележана во сите спроведени анализи и следење на состојбата во медиумите од 1996 година па сè до најновата во 2022 година. Помалата застапеност на жените во јавната сфера е феномен кој […]

Вести Свет Ударни вести

Закани за бомби во 115 основни и средни училишта во Србија

  Според првите информации, дојави за подметнати експлозивни направи биле испратени на имејл адресите на 78 основни и 37 средни училишта во белградските општини, соопшти денеска Министерството за образование на Србија. На родителите со пораки им било кажано да не ги носат децата во прва смена, а за попладневната смена ќе бидат известени дали треба […]

Вести Свет Ударни вести

Само за 3 дена во Србија се предадени 6.000 парчиња оружје

  Во првите три дена од важноста на мерката која Србија ја воведе за предавање нерегистрирано оружје кај граѓаните, за само три дена, предадени се 5.973 парчиња оружје, 290.572 парчиња муниција и 468 парчиња мини експлозивни направи, соопшти српското Министерството за внатрешни работи. Српската полиција ги повика сите граѓани кои поседуваат нерегистрирано оружје, муниција и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Потпишани билатерални документи помеѓу Србија и Северна Македонија

  Денеска во Белград, за време на официјалната посета на премиерот Димитар Ковачевски, министри од владите на РС Македонија и Република Србија потпишаа неколку билатерални документи, кои се во насока на натамошно приближување на нашите држави, економии и народи, а кои што произлегуваат од потпишаните договори за Отворен Балкан. Меморандумот потпишан помеѓу министрите за внатрешни […]

Вести Свет Ударни вести

Поплави во делови од Србија, Косово и Албанија

  Обилните врнежи од дожд неделава низ Балканот предизвикаа опасно издигнување на нивото на водата во реките. Вонредна состојба е прогласена во српските градови Пријепоље, Сјеница и Нови Пазар поради обилни дождови и излевање на реки. Во Нови Пазар се трага по две лица кои ги однесоа поројните дождови, a вонредна состојба е прогласена во […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Северот на Косово сè уште е блокиран

  Aдминистративните премини Брњак и Јариње, на северот на Косово сè уште се затворени, а и барикадите на локалните патишта каде живее мнозинство српско население не се тргнати. Според информациите на Мета.мк, за сега не се знае уште колку време ќе траат блокадите. Високиот советник на Стејт департментот на САД, Дерек Шолет и американскиот пратеник […]

Вести Македонија

Потпишан Протокол за соработка со Државниот архив на Србија

  Директорите на државните архиви на Република Северна Македонија и на Србија, д-р Емил Крстески и д-р Мирослав Перишиќ, во Скопје потпишаа Протокол за соработка. Ова е прв ваков договор меѓу двете институции со кој се дефинираат насоките на соработка во областа на историските документи и архивистиката и се продлабочуваат односите меѓу двата aрхива со […]