Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Почнува судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово

  Во Основниот суд во Тетово денеска треба да почне судењето за пожарот во модуларната болница што се случи на 8 септември 2021 година кога 14 лица го загубија животот. Судското рочиште е закажано во 10 часот, а ќе го води судијата Јордан Велковски.   По повеќемесечна истрага Основното јавно обвинителство Тетово на 27 јули […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Јанкуловска, Јанакиески и Протоѓер признаа вина во случајот „Титаник“

  Гордана Јанкулоска, Мартин Протоѓер, Миле Јанакиески, Мунир Пепиќ и уште четворица други лица кои се обвинетите во случајот на поранешното СЈО „Титаник“ за злосторничко здружување и неколку кривични дела поврзани со изборни злоупотреби на денешното судско рочиште признаа вина. Екс-министерката Јанкулоска рече дека по основ на обвинението кое е во правна сила повеќе од […]

Вести Македонија Ударни вести

Четири затворски казни и една условна во судењето за фалсификуваните пасоши

На денешното рочиште во процесот против вработените во МВР што издавале пасоши со лажни идентитети, паднаа и првите пресуди, во експресна постапка, откако петмина од нив ја признаа вината. Останатите обвинети во овој случај се изјаснија како невини и судењето против нив ќе продолжи во петок, како издвоена постапка. Денис Баруфи беше осуден на 2 […]

Вести

Започна повтореното судење на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер

Судењето започна од почеток, пред изменет судски совет во Окружниот суд во Загреб, по што Врховниот суд минатата година ја укина претходната пресуда, според која Санадер беше осуден на девет години затор и враќање на нелегално стекнати 15 милини куни ЗАГРЕБ (АА) – Денеска во Загреб продолжи повтореното судење за случајот Филм медиа на поранешниот […]