Кина: Во последните три месеци од птичји грип починаа 106 луѓе

Сподели

Како последица од птичјиот грип Х7Н9, во декември, во Кина починаа 106 од 359 заразени луѓе, јавува Anadolu Agency (AA).

Кинескиот Национален комитет за здравство и за планирање на семејство соопшти дека голем број пациенти кои се заболени од вирусот примаат терапија.

Комитетот соопшти дека во јануари починале 20 лица, во јануари 79, а во февруари седуммина пациенти.

Болеста главно е забележана во провинциите Сечуан, Хунан и Жеџијанг.

Експертите велат дека луѓето можат да се заразат со вирусот, но дека не е можно вирусот да се пренесе од човек на човек.

И покрај тоа што се преземени различни мерки во областите каде што е забележан вирусот на птичји грип, до ширење на вирусот доаѓа најчесто во зимските и во пролетните месеци.

Вирусот Х7Н9 во Кина за првпат се појави во март 2013 година.

Anadolu Agency