Оланд: Франција е огорчена од оваа нова трагедија

Сподели

481960-francois-hollande-nice-attack-afp

Претседателот на Франција, Франсоа Оланд, во директното обраќање до француската нација утрово го оцени синоќешниот напад во Ница како терористички. Тој најави продолжување на вонредната состојба уште три месеци и дополнително ангажирање на околу 10.000 резервисти.

За нападот во Ница во кој загинаа најмалку 80 лица, а неколку десетици се повредени така што камион влета во толпа луѓе, Оланд рече дека неговиот терористички карактер не може да се негира.

– Франција е огорчена од оваа нова трагедија. Таа е шокирана од оваа монструозност што се случи – изјави Оланд, по средбата со премиерот Мануел Валс.

Францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казнев соопшти дека меѓу загинатите има и деца, како и дека 18 од повредените се во критична состојба.

Напаѓачот, кој речиси два километри возел низ насобраните луѓе, како што соопшти полицијата, имал двојно државјанство, француско и туниско. Полицијата успеала да го убие возачот, кој во возилото имал оружје и гранати.

Француските медиуми, повикувајќи се на полициски извори, јавува дека лицето дека и било познато на локалната полиција, но се наоѓало на листата на француските разузнавачки служби како осомничен радикален екстремист и потенцијален извршител на терористички акти.

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер го осуди синоќешниот напад во Ница го нарече „кукавички“. Јункер и порача на Франција дека може да смета на поддршката на ЕУ во борба против тероризмот.

– Јас сум многу погоден и натажен од страшната мака што го погоди прекрасниот град Ница на денот на прославата. Сакам да ја изразам мојата голема солидарност со жртвите, нивните семејства и со сите француски мажи и жени на денешниот ден на жалост, по кукавичкиот чин на тероризам. Франција може да смета дека Европската комисија ќе продолжи да ја поддржува неа и другите членки на Европската унија во борбата против тероризмот во рамки на и надвор од Европската унија. Нашата определба ќе остане цврста како и нашето единство – порача Јункер.

Се уште никој нема преземено одговорност за нападот.