Вести Свет Ударни вести

Захариева: Очигледно Петков се заложил да го тргне ветото за С.Македонија

  “Бугарија има двојна надворешна политика. Министерството за надворешни работи е исклучено од разговорите меѓу премиерот и неговите колеги од Северна Македонија. Очигледно Кирил Петков се заложил да го тргне ветото без да ги исполни обврските“, –  изјави пратеничката на ГЕРБ и поранешна министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева за БНТ. Захариева појасни дека овие […]

Вести Македонија Ударни вести

DW: Ќе донесат ли изборите во Бугарија решение за ветото?

  Португалија бара да продолжи дијалогот до изнаоѓање решение, пренесува Дојче веле. Пораката од Лисабон е дека несогласувањата меѓу двете земји не смеат да се внесуваат во ЕУ. Државниот секретар за европски прашања на Португалија, Ана Паула Закаријаш, изрази надеж дека избори во Бугарија во јули ќе донесат решение за бугарското вето за започнување на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ново вето за РС Македонија од Бугарија

  На вчерашниот состанок на министрите за европски работи на ЕУ, Северна Македонија и Албанија не добија датум за започнување преговори со Европската унија. Германија, Словачка и бројни други земји инсистирале Бугарија да го отстрани ветото за Северна Македонија кое почива врз билатерален конфликт и за кое ЕУ смета дека не му е место во […]

Вести Македонија Ударни вести

Османи: Јуни е оптималната шанса Бугарија да го повлече ветото за старт за преговори

  – Правиме сè за Бугарија да го повлече ветото за започнување на преговорите за членство на Северна Македонија со ЕУ и јас тврдам дека јуни е оптимална шанса за да се случи тоа и покрај тоа што во Софија има службена Влада, изјави денеска министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на прес-конференцијата по инаугуративниот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ние испорачуваме, а ЕУ не ги одржа своите ветувања

    Владата на Република Северна Македонија и во овој случај, по повод вчерашните заклучоци на Комитетот на постојани претставници (КОРЕПЕР) изразува разочарување што ЕУ не најде начин да донесе позитивна одлука за усвојување на Преговарачката рамка, што ќе овозможеше првата меѓувладина конференција меѓу ЕУ и Северна Македонија да се одржи до крајот на 2020 […]