Вести Македонија Ударни вести

Државните институции потрошиле 72.000 евра за новогодишни пакетчиња

  Според истражувањето на Центарот за граѓански комуникации на тендери за купување на пакетчиња за новата 2022 година, потрошени се 72.000 евра. За разлика од откажаното украсување на градовите и општините за дочекот на Новата 2022 година, државните институции ја продолжија практиката на купување новофодишни пакетчиња за децата. За оваа цел се потрошени 72 илјади […]

Вести Македонија Ударни вести

Владата подели новогодишни пакетчиња за 150 деца од малите групни домови

  Владата изминатите неколку денови ги израдува децата во малите групни домови низ државата, како и во установата за деца со социјално-воспитни проблеми. Подароците се новогодишни пакетчиња кои беа доставени на нивните адреси.     Владата е посветена на поттикнувањето и развивањето на децата, да им се даде слобода за правилно изразување на нивните способности, […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Дедо Мраз, Спајдермен и Бетмен им подарија пакетчиња на децата од Детската клиника

  Волонтерите од Црвениот крст – Скопје, денеска ги израдуваа децата кои се лекуваат на Детската клиника во Скопје, преправени како Дедо Мраз и суперхероите Спајдермен и Бетмен.     Тие со јажиња од покривот на Клиниката за детски болести преку балконите се спуштија во болничките простории и на малите пациенти им подарија насмевки и […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери подари новогодишни пакетчиња на Детската клиника и Посебните училишта

  Претседателот на Собранието Талат Џафери, испрати новогодишни пакетчиња со книги за дечињата хоспитализирани на Детската клиника во Скопје. До Посебното основно училиште „Иднина“ во Скопје и до Посебното основно училиште „Златан Сремец“, испрати нагледни средства за настава за секое училиште, согласно потребите на учениците и наставниците и соодветните наставни програми.     Со оглед […]