Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава против лицето кое го украде возилото на Брзата помош од Кочани

  По преземени мерки и активности, на 03.12.2022 во 15.40 часот полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода Д.Н.(18) од Кочани, поради основи на сомнение дека од кругот на болницата во Кочани одзел возило на Итната медицинска помош Кочани.   Како што веќе информиравме, по преземени мерки и активности, возилото било пронајдено […]

Вести Македонија Ударни вести

Отворен Центар за ментално здравје во заедницата во Кочани

  Министерот за здравство, д-р Беким Сали, заедно со д-р Ане Јохансен, специјален претставник и раководител на канцеларијата на СЗО во Скопје присуствуваа на отворањето на новиот Центар за ментално здравје, во рамки на Општа болница Кочани, со цел зголемување на пристапот на граѓаните до услугите за ментално здравје во општината.       -Центарот ќе […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Жителите на Кочани кои побараа лекарска помош се во добра здравствена состојба

  Деветтемината жители на Кочани кои синоќа побараа лекарска помош поради вдишување на чад, како последица од пожарот се во добра здравствена состојба и сите се пуштени дома, информираат од Министерството за здравство. Пациентите синоќа беа задржани во болница неколку часа и примаа кислородна терапија. Во пожарот нема поврдени со изгореници.

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пожарот во Кочани ставен под контрола – граѓаните незадоволни од помошта на државата

  Од утрово во земјава стапи на сила целосната забрана за движење во шумските предели, а Владата апелираше до граѓаните да не се движат низ шумските предели заради заштита на личната безбедност и заради спречување натамошно ширење на пожарите. Пожарот во Кочанско којшто беснееше вчера вечерта е локализиран и ставен под контрола. Пожарот и понатаму […]

Вести Македонија Ударни вести

Државниот инспекторат за животна средина предложи казна од 20.000 евра за „Пејпер Мил“ -Кочани

  Државниот инспекторат за животна средина нема да дозволи фабриката за хартија „Пејпер Мил“ од Кочани да загадува и предложи казна од 20.000 евра, откако не дале резултати промените во процесот и опремата на фабриката.         Државниот инспекторат за животна средина интензивно работи на спречување на загадувањето од Пејпер Мил – Кочани […]