Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Ќе се бара изговор пратениците да не го добијат Договорот со „Бехтел и Енка“

  Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на својот ФБ профил, обвинува дека владејачкото мнозинство се обидува да најде изговори за пратениците да не го добијат договорот за изградбата на Коридорите 8 и 10д кои Владата ги потпиша со американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“. Пратениците од опозицијата бараат да го добијат Договорот со „Бехтел и Енка“, […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Милошоски: Пендаровски незаконски го испраќа Фрчкоски како амбасадор во Обединети нации

  Претседателот на државата Стево Пендаровски со указ го назначи професорот Љубомир Фрчкоски за ополномоштен амбасадор на Република Северна Македонија при Организацијата на Обединетите нации во Њујорк. Остра реакција следуваше од пратеникот Антонио Милошоски од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“, по однос на незаконитото испраќање на Фрчкоски за амбасадор во […]

Вести Македонија Статуси Ударни вести

Милошоски ги повика Османи и Димитров на дискусија за разговорите со Бугарија

  Претседателот на собраниската Комисија за надворешна политика, Антонио Милошоски ги повика вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи да излезат пред пратениците и да го достават предлог-Анексот кој бил врачен од Софија, уште во ноември минатата година. Тој им порачува да изберат термин во периодот од 15 до […]