Вести Македонија Став Ударни вести

Рокот на употреба на вакцината „Фајзер“ секаде во светот е продолжен од 6 на 9 месеци, а не само кај нас

  Не е вистинито тврдењето во постот дека С.Македонија сама решила да го продолжи рокот на фајзеровата вакцина и дека тоа не е случај никаде во светот каде што вакцините се фрлаат, пишува vistinomer.mk.     Напротив, Македонија е само една од земјите кои глобално го прифатиле фактот што производителот по своите истражувања, утврдил дека […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Фајзер потпиша договор за производство на апче против ковид-19

  Експерименталното апче против ковид-19 ќе може да се користи и продававо 95 земји во развој, откако компанијата Фајзер потпиша договор со Медисинс Патент Полс од Женева. Станува збор за апче коешто ги намалува ризиците за хоспитализација и смрт за речиси 90 отсто кај луѓето со умерени симптоми на корона вирус, јавува Би-би-си. Компанијата Фајзер […]

Вести Македонија Ударни вести

Денеска преку Ковакс механизмот ќе пристигнат 110.612 вакцини Фајзер

  Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“, кои нашата земја ги купи преку Ковакс механизмот.   До крајот на годината, преку Ковакс механизмот е најавена испорака на уште 100.000 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“.   Пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај населението, а кои се препорачуваат за имунизација и на деца над […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа вакцините Фајзер, донација од Република Бугарија

  Синоќа, во 21 часот, во нашата земја пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од соседна Република Бугарија. Веднаш по пристигнувањето, 30.000 вакцини беа дистрибуирани до вакциналните пунктови ширум земјата, со цел да се обезбеди непречен процес на имунизација на населението, соопштија од Министерството за здравство.       Иако рокот на важност на вакцините […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Утре стигаат 100.000 вакцини на “Фајзер”, а во недела 250.000 дози “Синовак”

  „Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, а кинеските вкацини стигнуваат во недела со два авиони од 250 илјади дози и веќе е направен план за сместување. Верувам дека во понеделник и вторник ќе бидат пуштени во употреба“, изјави денеска министерот Филипче. Министерот информираше дека во следниот период […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигна нова пратка од 12.870 дози вакцини „Фајзер“

  Денеска пристигна нова пратка од вкупно 12.870 дози вакцини „Фајзер“ во државата, информираат од Министерството за здравство.   Станува збор за редовната пратка која ја добиваме секој понеделник од, кои 8.190 дози се од билатералниот договор со производителот „Фајзер“, а 4680 во рамките на програмата „Тим Европа“ (Team Europe).         Во […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнува нова количина на вакцините „Фајзер“ и „Синовак“

  Денеска пристигнува нова количина на вакцините „Фајзер“, а до крајот на неделата се очекуваат 500.000-те вакцини од „Синовак“. Според најавите на министерот Филипче, со половина милион вакцини од „Синовак“ ќе се вакцинираат околу 450.000 граѓани, пријавени на веб-платформата vakcinacija.mk. Во државата се аплицирани околу 450.000 дози, а ревакцинирани над 180.000 граѓани.

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа 12.870 дози вакцини од производителот Фајзер

  Пристигнаа дополнителни 12.870 дози вакцини од производителот Фајзер обезбедени преку директните преговори со производителот и преку ЕУ, која ги обезбедува како помош преку трилатерални договори во рамките на програмата „Тим Европа“ (Team Europe), изјави министерот за здравство, Венко Филипче. Сите кои досега се немаат пријавено за вакцинација да го сторат тоа што поскоро, апелираше […]

Вести Македонија

МЗ:Вчера стигна нова пратка вакцини од производителот „Фајзер“

Министерството за здравство ја информира јавноста дека вчера, во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот Фајзер. Од нив 4.680 се преку директен договор што нашата земја го има со овој производител на вакцини против Ковид 19. Според договорт, Фајзер секој понеделник во нашата земја испорачува од 5.000 до 7.000 дози вакцини, односно 26.000 […]

Вести Македонија Ударни вести

Стигна првата пратка од 10.530 вакцини на Фајзер

  Попладнево стигна првата пратка од вакцината Фајзер, која Министерството за здравство ја обезбеди cо директни преговори со овој производител на вакцина против Ковид 19.     Станува збор за 10.530 дози од вакцината Фајзер, кои веќе од среда ќе бидат распределени по вакциналните пунктови во државата, каде се одвива вакцинација согласно Националната стратегија за […]