Вести Свет Ударни вести

Средба Бајден – Путин: Несогласувањата остануваат

  Претседателите на САД и Русија, Џо Бајден и Владимир Путин постигнаа мал конкретен напредок на првиот меѓусебен состанок, јавува Би-би-си. Иако беа поздравени разговорите од страна на двајцата лидери, сепак претседателот Бајден по средбата рече дека било констатирани несогласувања, но и дополни дека Русија не сака нова Студена војна. Би-би-си пренесува дека разговорот траел околу три […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев со честитка до Бајден и Харис: Им посакувам мандат исполнет со успешни политики кои обединуваат

  “На претседателот на САД, Џо Бајден и на потпретседателката, Камала Харис им го честитам стапувањето на должност и им посакувам мандат исполнет со успешни политики кои обединуваат. Мандат во кој сум сигурен дека американската демократија ќе биде глобален пример што инспирира, – изјави премиерот Зоран Заев.         “Претседателе Бајден, се радувам […]