Фото: Amal Graafstra/Flickr https://www.flickr.com/photos/28129213@N00/7267159/in/set-181299/ under the license: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/#
Вести Свет Ударни вести

Вистиномер: Лага е дека Израел почнува со чипирање на децата

  Објава на Фејсбук споделува видео во кое има изјава на Бенџамин Нетанјаху, поранешен премиер на Израел, дадена пред една година, претставувајќи ја како нова и лажно тврди дека Нетанјаху бил за чипирање на децата. Но, тој никаде не спомнува чипови за деца, туку само вели сензори кои ќе алармираат доколку децата се приближат на […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Онлајн хакатон за отворени податоци – 3.000 долари за најдобриот тим

  Фондацијата за интернет и општество – Метаморфозис во рамките на Проектот на УСАИД за граѓанско учество за првпат организира онлајн Хакатон за отворени податоци. Oвој четири дневен предизвик има за цел да собере и поттикне млади, креативни и иновативни луѓе да изработат демо иновативни решенија со кои треба да ги доближат отворените податоци објавени од […]

Вести Македонија Ударни вести

Србија со донирани дополнителни 13.000 вакцини „Спутник V“

  Србија на Северна Македонија ѝ донирала дополнително 13.000 вакцини „Спутник V“ изјави премиерката Ана Брнабиќ, наведувајќи дека до сега оваа држава ни донирала вкупно 48.000 вакцини, пренесуваат српските медиуми. Вакцините биле испорачани доцна синоќа во рамки на контингентот од 20.000 вакцини, компонента 2, наменети за ревакцинација. Брнабиќ потсети дека тие 20.000 вакцини се испорачани пред […]

Вести Македонија Ударни вести

Со шатор и филтри за прочистување на воздухот ќе се расчистува малата депонија во ОХИС

  Малата депонија со линдан во ОХИС ќе биде покриена со шатор во кој ќе се инсталираат и филтри за прочистување на воздухот, за да се озбезбеди заштита на околината при чистењето на опасната хемикалија, предвидува Планот за ремедијација, доставен од страна на компанијата „Полиеко“ од Грција. Владата и Министерството за животна средина, заедно со […]

Вести Македонија Ударни вести

Бугарската национална телевизија ќе се емитува во Македонија, а МРТ во Бугарија

  Специјалниот владин претставник за Бугарија, Владо Бучковски за телевизија Телма потврди дека е договорено од март сателитскиот канал на Бугарската национална телевизија – БНТ 4, освен преку операторот А1, да се реемитува и на „Макс ТВ“ на Македонски Телеком, во кој државата има свој удел. Истовремено, сателитскиот канал на Македонската телевизија да се реемитува на […]