Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Османи: Бугарските здруженија да побараат соодветна графа во рамките на пописот

  “Во јавноста се појавија реакции за односот и правата на бугарската заедница во Република Северна Македонија. Овие реакции прво беа пласирани како мислење и ставови на одредени граѓански асоцијации, а потоа посочени како проблем и од одредени официјални претставници на Република Бугарија”, напиша министерот за надворешни работи, Бујар Османи.   Во врска со реакциите […]