Вести Македонија Ударни вести

Заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски поднесе оставка

  Генералниот секретар на Демократскиот сојуз, Зоран Димитровски, денеска до претседателот на Владата Димитар Ковачевски поднесе оставка на функцијата заменик-министер за локална самоуправа.     Причините за оставката се наведени во соопштението од Седницата на Централниот совет на Демократскиот сојуз, одржана на 13.02.2023, откако беше одлучено да не се поддржи реконструкцијата на Владата на Република […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Д-р Аспазија Софијанова и Д-р Никола Васев поднесоа оставки

  По барање на Министерот за здравство, Беким Сали, денес до Министерството за здравство се поднесени оставки од двајца директори на универзитетски клиники.       Станува збор за директорката на Универзитетска клиника за детски болести, проф. д-р Аспазија Софијанова и директорот на Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија, д-р Никола Васев.    Согласно законските […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Генералниот секретар на Град Скопје ја напушта функцијата

  Генералниот секретар на Град Скопје, Ѓоко Велковски на својот фб профил објави дека си заминува од функцијата. Како што порача тој, останува посветен на советничката функција во општина Чаир, а одлуката ја донел и поради фактот што е разочаран од слабиот потенцијал за работа и несоработката од градоначалничката Арсовска во реализацијата на капиталните проекти […]

Вести Македонија Ударни вести

Зијадин Села поднесе оставка од функцијата претседател на АА

  Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, си поднесе оставка по неуспехот на изборите за членови на Советот на Општина Тетово. „Од овој момент, преземам одговорност и давам неотповиклива оставка од претседател на партијата. Во периодот што следува највисокиот орган на партијата меѓу два конгреса – Централното собрание, треба да заседава и да одлучи […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Чулев побара оставка од Спасовски заради сторено кривично дело несовесно вршење на служба

  Поранешниот технички министер Наќе Чулев побара оставка од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за инцидентите кои се случија за време на протестите и укажа на серија пропусти, кои според него треба да резултираат со оставка.  Министерот Спасовски е должен секогаш кога има протест да организира освен одржување на јавниот ред и мир и заштита […]

Вести Музика и Филм Свет

Музичкиот директор на Бољшој театар, Туган Сокиев поднесе оставка

  Музичкиот директор и главен диригент на Бољшој театарот, Туган Сокиев, ја објави својата оставка, велејќи дека се чувствува под притисок поради повиците да заземе став за војната во Украина.     Сокиев изјави дека поднесува оставка „со моментален ефект“ од неговата функција во московскиот театар, како и од неговата еквивалентна позиција во францускиот оркестар […]

Вести Македонија Став Ударни вести

СДСМ: Мицкоски треба да даде оставка и отчет за Титаник

  Откако поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ пред суд признаа дека ја злоупотребувале службената положба во партиски цели, единствен отчет што треба да го даде Христијан Мицкоски е отчет за предметот Титаник, се наведува во денешното соопштение на СДСМ. Поранешни високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ признаа дека постапувале незаконски, правеле изборни нерегуларности и незаконски финансирале кампањи. Со […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Собранието ја констатира оставката на премиерот Заев

  Во Собранието денеска е констатирана оставката на премиерот Зоран Заев, со аплауз на пратениците од опозициските партии. Со усвојувањето на неговата оставка, во оставка е и целиот состав на Владата на РСМ. Притоа, постојниот владин состав технички ќе ги извршува функциите до изборот на новиот владин состав, изјави претседателот на Собранието, Талат Џафери. Во […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ЗАЕВ: Преземам одговорност и оставам пример за граѓанската должност на идните лидери

  “Денеска ја поднесов оставката од функцијата Претседател на Владата на Република Северна Македонија до Претседателот на Собранието, Талат Џафери.   Демократијата значи и одговорност. Со мојата оставка, преземам одговорност и оставам пример за граѓанската должност на идните лидери, но и давам уште еден придонес во јакнење на демократскиот капацитет на државата.   Ми беше […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерот Заев ја испрати оставката до Собранието на Република Северна Македонија

  Премиерот Зоран Заев ја достави оставката од функцијата претседател на Владата на РСМ, до собранискиот спикер Талат Џафери    “Со ова мое писмо Ве известувам дека поднесувам оставка од функцијата Претседател на Владата на Република Северна Македонија. Оваа моја одлука ја презедов како логичен чекор кој произлегува од исходот на локалните избори и како […]