Вести Македонија Свет Ударни вести

Данска ќе донира вакцини „АстраЗенека“ за земјите од Западен Балкан

  Данска ќе донира два милиона дози од вакцината „АстраЗенека“ на земјите од Западен Балкан: Албанија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија и Косово, како и дополнителни милиони дози од истата вакцина за програмата КОВАКС, пренесува МИА. Данскиот министер за надворешни работи, Јепе Кофод, изјави дека е задоволен што може да им помогне на блиските партнери […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигна нова пратка од 12.870 дози вакцини „Фајзер“

  Денеска пристигна нова пратка од вкупно 12.870 дози вакцини „Фајзер“ во државата, информираат од Министерството за здравство.   Станува збор за редовната пратка која ја добиваме секој понеделник од, кои 8.190 дози се од билатералниот договор со производителот „Фајзер“, а 4680 во рамките на програмата „Тим Европа“ (Team Europe).         Во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: АстраЗенека е безбедна вакцина за возрасните граѓани

  Вакцината на АстраЗенека е безбедна за возрасните групи граѓани со кои денеска ја започнавме вакцинацијата, во поголемите градови, а во петок ќе почне и во помалите места, односно на територија на цела држава. Ова го порача министерот за  здравство д-р Венко Филипче, за време на посетата на Поликлиниката Јане Сандански во Скопје, каде се […]

Вести Свет Ударни вести

Грција ќе продолжи со употребата на вакцината на „АстраЗенека“

  Грчката национална комисија за вакцинација, по одржаниот состанок за несаканите дејства по примањето на вакцината на „АстраЗенека“ оцени дека процесот на имунизација во земјата со вакцината на британско-шведската компанија  треба да продолжи регуларно, согласно објавениот план, пренесува МИА. Од Комисијата соопштуваат дека од надлежните органи од Европската организација за лекови (ЕМА) досега не добиле […]