Вести Изјави Свет Ударни вести

Борисов: ЕУ ќе ја понижи Бугарија со зеленото светло за Северна Македонија

  И овој пат отворените прашања помеѓу Софија и Скопје и бугарското вето се најдоа во фокусот на претендентите на изборите. Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов чија партија е убедлив фаворит во интервју за ТВ Нова оцени дека самиот е најдобро подготвен премиер за решавање кризи ЕУ ќе ја понижи Бугарија со цел Северна Македонија […]

Вести Македонија Свет Став Топ теми Ударни вести

Борисов на ФБ: Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода

  Бугарскиот премиер Боико Борисов на својот Фејсбук профил оддаде почит на големиот револуционер Гоце Делчев. Тој напиша: „Денес се навршуваат 118 години од трагичната смрт на големиот бугарски револуционер и македонски војвода Гоце Делчев, кој го даде својот живот за слободата и автономијата на Македонија и Одрин. Гоце Делчев е еден од најсилните симболи […]