Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Џамбаски за договорот со Фронтекс: Засекогаш ќе владее срамот над предавниците на бугарската кауза!

  Бугарскиот европратеник од редовите на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски, денеска ги нападна политичките партии во Бугарија ДПС, ГЕРБ, Продолжуваме со промените и Демократска Бугарија поради потпишувањето на договорот со Фронтекс меѓу Европската Унија и С Македонија, кој беше потпишан вчера на македонски јазик за време на посетата на претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Македонскиот јазик ќе е еден од службените јазици на ЕУ

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски од собраниската говорница, на седницата за пратенички прашања во Парламентот, на сите граѓани им го честиташе започнувањето на преговорите на РС Македонија за полноправно членство во ЕУ. „Избравме светла иднина за државата и за граѓаните без да го загрозивме македонскиот јазик и идентитет. По цели 17 години тешки компромиси, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Маричиќ: Правото на ЕУ преведено на македонски јазик официјално во Службениот весник на Унијата

  Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денес потпиша рамковна спогодба за превод на европското законодавство на македонски јазик со седум економски оператори.       “Денешното официјализирање на соработката со економските оператори, во еден од клучните делови за нашата успешна евроинтеграција на земјата, а тоа е преводот на правните акти на Европската […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Предан: Македонскиот јазик е признаен од 26 земји членки на ЕУ

  Македонскиот јазик е признаен од 26 земји членки на Европската Унија, што значи дека ќе биде и официјален јазик на ЕУ. Секако, една земја членка секогаш има право со некои еднострани изјави да искаже некои свои резерви, но тоа сигурно нема да има никакво влијание на статусот на македонскиот јазик во ЕУ, изјави денеска […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Сарацин: Македонскиот јазик и идентитет со предлогот се сочувани

  Македонскиот јазик и македонскиот идентитет со францускиот предлог за надминување на спорот со Бугарија и почеток на преговорите на Северна Македонија со ЕУ, се сочувани, смета германскиот специјален претставник за Западен Балкан, Мануел Сарацин. „Можам да разберам дека има и критика за овој предлог, дека е тешко, разбирам дека постои грижа дека сопствениот идентитет […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Маричиќ: Нашата цел беше да го заштитиме македонскиот јазик во рамките на ЕУ и ја исполнивме

  „Нашата цел во овој процес беше да го заштитиме статусот на македонскиот јазик во рамките на Европската Унија, а не беше да ја убедиме Бугарија да го промени својот став. Целта беше да нема влијание тој став на ставот на Европската Унија“, рече вицепремиерот Маричиќ на вчерашниот брифинг со уредници на Националната радио телевизија. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Европскиот предлог достапен на македонски јазик

  Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата на Република Северна Македонија денеска на официјалната веб страна интегрално преведен на македонски јазик, го објави европскиот предлог и можете да го преземете на следниот линк: Министерски состанок на меѓувладината конференција за завршување на отворањето на преговорите за пристапување на Северна Македонија во Европската Унија – Општ […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Македонскиот јазик ќе биде официјален јазик на ЕУ и нема никакви фусноти!

  “Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог. Сакам да бидам кристално јасен: македонскиот јазик е апсолутно чист и еднаков со сите други јазици во Европа со овој предлог. Македонскиот јазик ќе биде официјален јазик на Европската Унија. Нема никакви фусноти и дополнувања, тоа се лаги”, изјави премиерот Димитар Ковачевски.   “Нашата […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Иднината на нашиот јазик е иднината на нашата татковина

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска имаше свое обраќање на настанот по повод Денот на македонскиот јазик.     „Јазикот е наша татковина“! Со оваа порака, основоположникот на современиот македонски јазик, Блаже Конески, ни остави завет за негово чување, негување и унапредување, како еден од столбовите на нашиот идентитет. Прогласувањето на 5 мај за […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Денес оддаваме почит на нашиот идентитетски темел и лингвистичка гордост – македонскиот јазик

  „Денес оддаваме почит на нашата особеност, на нашиот идентитетски темел и лингвистичка гордост – македонскиот јазик. Јазикот на Конески, Шопов, Јаневски и на сите творци на македонската литературна реч е огледало на самобитноста. Тој е и наше основно човеково право, право на самоопределување и самоизразување” – изјави претседателот Стево Пендаровски по повод 5 мај […]