Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава за злоупотреба на службена положба за поранешен градоначалник

  СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Ј.П.(53) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело  „злоупотреба на службената положба и овластување”. Пријавениот, во својство на овластено лице – градоначалник, во периодот од 2011 до 2015 година во повеќе наврати ја злоупотребил својата службена положба […]

Вести Македонија Ударни вести

Амбасадорот Дејвид Гир и честиташе на Данела за градоначалничкото место

  Градоначалникот на Град Скопје, Данела Арсовска денеска оствари средба со Шефот на Делегација на Европската унија во Скопје, амбасадорот Дејвид Гир.         На средбата се зборуваше за предизвиците кои го очекуваат Градот Скопје, а Арсовска го информира амбасадорот Гир за приоритетите на новата администрација во наредните четири години со цел креирање […]

Вести Македонија

Активности на кандидатот за градоначалник на Општина Илинден, Александар Георгиевски

  Изминативе 17 дена од изборната кампања, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ во Општина Илинден ги помина во голем број на активности за презентација на кандидатот за градоначалник, Александар Георгиевски и изборната програма на граѓаните.     Истото се одвиваше во позитивна атмосфера, во насока на средби со граѓаните и презентација на нашата програма […]

Вести Интервју Македонија Текстови

Јаневски: Да го направиме Ѓорче место каде ќе сакаат луѓето да живеат, а не да заминуваат

    Интервју со Љупчо Јаневски, кандидат за градоначалник на Општина Ѓорче Петров од коалицијата на ДОМ и ЛДП, под слоганот “ОЛУЧНО ЗА ЃОРЧЕ”   ДЕНЕС: Во трката за Ѓорче влегувате со поддршка на коалицијата на ДОМ и ЛДП. Колку би ја застапувале политиката на зелените, а колку на либералите, што значи тоа во менџирање […]

Вести Изјави Македонија

ДОМ: Јаневски кандидат за градоначалник на ДОМ и ЛДП за општината Ѓорче Петров

  Граѓанското движење на ДОМ и ЛДП, во паркот во општината Ѓорче Петров го претстави кандидатот за градоначалник д-р Љупчо Јаневски. “Целта на граѓанското движење е општините да ги направиме вистински дом на сите луѓе. Нашата визија е за оддежлив зелен развој на секоја општина, ставајки крај на бетонизирањето на јавниот простор. На сите нас […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Рамиз Мерко повторно ќе се кандидира за градоначалник на Струга

  Актуелниот градоначалник на Струга, Рамиз Мерко ќе биде кандидат на ДУИ за нов мандат за градоначалник на претстојните локални избори во октомври, изјави Артан Груби и додаде дека е ова порака што ја испраќа господинот Ахмети. Според Груби, градоначалникот Мерко ја заслужил кандидатурата со работата и довербата кај граѓаните. „Нема улици или булевари каде […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Градоначалникот на Прилеп волонтира во Инфективното одделение на прилепската болница

  „Состојбата со коронавирусот во нашата општина во последните десетина дена е загрижувачка, дури и алармантна. Како градоначалник на општина Прилеп, како лекар, од денеска се ставам на располагање на потребите на Инфективното одделение. Им ја понудив мојата помош која со задоволство беше прифатена. Јас знам дека и самиот припаѓам во ризичната група на граѓани на […]

Вести Македонија Ударни вести

Почина градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски

На 48 годишна возраст утрово ненадејно почина градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски. Според неофицијални информации причината за смртта е инфаркт.Стојаноски е роден 1970 година Охрид. Функцијата градоначалник ја презема на 20 октомври 2017 година, а претходно беше советник во општината од редовите на СДСМ.

Вести Македонија

И одбраната во случајот „Транспортер“ побара иземање на судскиот совет

Во Кривичниот суд Скопје денеска се одржува ново рочиште за случајот „Транспортер“ на кое се присутни сите 21 обвинети лица. Во овој случај се обвинети поранешниот битолскиот градоначалник Владимир Талески и уште 20-тина лица за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во Битола, со што е направена проневера на околу […]