Вести Македонија Ударни вести

Џафери-Фон дер Лајен: РС Македонија има постигнато многу и треба да продолжи по европскиот пат

  Претседателот на Владата Талат Џафери денеска во Брисел се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Премиерот Џафери е во прва работна посета на Брисел и ја предводи владината делегација составена од првиот заменик на претседателот за европски прашања, Бојан Маричиќ, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи. На средбата се […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Фон дер Лајен: Македонскиот јазик е вашиот јазик, предлогот го почитува вашиот национален идентитет

  Вашата држава е на пат да станете членка на ЕУ, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во денешното обраќање во македонското Собрание. „И сега, конечно, би можеле да бидете на прагот на еден одлучувачки чекор напред. Овде сум оти верувам дека ова е моментот да продолжите напред кон нашата заедничка иднина […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски – Фон дер Лајен: Македонскиот јазик и идентитет во ЕУ се заштитени

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска имаше тет-а-тет средба со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.     На средбата Ковачевски и Фон дер Лајен разговараа за најважните прашања поврзани со проширувањето на Европската Унија. Беше констатирано дека сега е моментот кој треба Северна Македонија да го искористи за прифаќање на европскиот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Добредојде за претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи оствари средба со Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен која ќе присуствува на собраниската седница на која ќе се расправа за преговарачката рамка од францускиот предлог.         “Оваа посета доаѓа во вистинско време, пред самиот крај на процесот на широки консултации околу последниот […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев – Урсула фон дер Лајен: ЕУ да го забрза процесот на проширување

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен којашто е во еднодневна работна посета на нашата земја.   Премиерот Заев ја пречека претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, придружувана од шефот на Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија амбасадорот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Димитров: Добредојде во РС Македонија за претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен!

  Денеска на скопскиот аеродром  пристигна претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен која ја пречека вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. Таа пристигна од Албанија каде што изјави дека испратила јасна порака дека иднината на Албанија е во Европската Унија.     За посетата на Урсула фон дер Лајен, Никола Димитров на својот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев – Фон дер Лајен: Иденитетските прашања не смеат да бидат на масата за разговори

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев во рамките на неговата посета на Брисел, денеска оствари средба и со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. На средбата, на која присуствуваа и заменик-претседателот во Владата за европски прашања Никола Димитров, министерот за надворешни работи Бујар Османи, премиерот Заев упати порака до […]