Вести Свет Ударни вести

Малта е првата земја во ЕУ што веќе има постигнат колективен имунитет

  Малта е првата земја во ЕУ што веќе има постигнат колективен имунитет против коронавирусот. Властите соопштија дека 70% од возрасната популација примила барем една доза вакцина. – Денеска достигнавме колективен имунитет, изјави синоќа на прес-конференција министерот за здравство на Малта, Крис Ферн. Тој истакна дека „вакцината е оружје против вирусот“.   Малта е со […]