Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Субвенционираме 80% од сметките на граѓаните за струја

  Премиерот Димитар Ковачевски денеска, во Прилеп, изјави дека тој и тимот во Владата преземаат повеќе одговорни мерки за заштита на животниот стандард на граѓаните во време кога земјите од Европа се соочуваат со економските последици од здравствената и енергетската криза. „Продолжуваме да субвенционираме дури 80% од висината на сметките за струја за домаќинствата, а […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Нуклеарната централа во Чернобил е целосно отсечена од енергетската мрежа

  Нуклеарната централа Чернобил е целосно отсечена од енергетската мрежа и нејзините безбедносни системи не работат, објави денеска операторот „Укренерго“. „Поради воените дејствија на руските окупатори, нуклеарната централа Чернобил беше целосно исклучена од електричната мрежа. Нуклеарната централа нема струја. Воените акции се во тек, така што нема можност за обнова на линиите“, се вели во […]

Вести Македонија Ударни вести

ЗЕЛС ургентно бара состанок со Владата за решавање на проблемите со енергетската криза

  На денешната четврта седница на управниот одбор на Заедницата на единиците на локална самоуправа (ЗЕЛС), едногласно е изгласан заклучок да се побара итен состанок со Владата со цел изнаоѓање на решение за проблемите предизвикани од  енергетската криза. Оттаму наведуваат дека се бара средбата да се реализира со членовите на управниот одбор на ЗЕЛС со […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Испад на далекуводот и пожар се причините за прекин на ел.енергија во Скопје

  Испад на далекуводот од ТС Скопје 4 кон ТС Бунарџик и пожар во близина на трансформаторската станица, беше причина за прекин на снабдувањето со електрична енергија во поголем дел од Скопје, делови од Велес и Овче Поле. Овие два фактори го условија испаѓањето од погон на двата 400/110 кV трансформатори, а со тоа и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Одобрени дополнителни финансии за стабилно производство и снабдување со електрична енергија

  Владата донесе одлуката за одобрување финансиски средства во износ од 2,9 милијарди денари на АД Електрани на Северна Македонија, во државна сопственост, за обезбедување финансиски средства за справување со кризната состојба во снабдување со електрична енергија. Со оваа одлука се задолжува ЕСМ АД овие средства да ги искористи за реализација на мерките за обезбедување […]

Вести Македонија Ударни вести

Продолжена мерката за обезбедување електрична енергија од домашно производство за уште 2 месеци

  Владата на 9-та редовна седница, која се одржа преку видео-конференциска интернет комуникација ја разгледа и усвои Информацијата во врска со План за производство на АД „Електрани на Северна Македонија“, во државна сопственост, Скопје за февруари и март 2022 година. Согласно ова, донесена е одлука за продолжување на мерката со која дополнителните количини на електрична […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Битиќи: Цената на електричната енергија и по 1 јануари ќе биде најниска во регионот

  Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи гарантира дека цената на електричната енергија по 1 јануари нема да се зголеми за толку колку што тврдат некои од медиумите и порачува дека и тогаш ќе биде најниска во регионот. -“Гарантирам дека во јануари цената нема да се покачи на ниво на кое одредени медиуми или, пак, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Хаварија во РЕК Битола, централата не произведува струја

  Заради дефект во котелот на Блок 1 за кој не постоеше никаква можност да биде саниран додека постројката е во функција, синоќа во 3 часот Блок 1 е исклучен од електроенергетската мрежа на државата, соопштуваат од ЕСМ. Станува збор за планско исклучување на блокот со цел санација на скинатата цевка што се смета за […]

Вести Македонија

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 3.874.598 евра

AД ЕЛЕМ во текот на вчерашниот ден продаде вишоци електрична енергија во количина од 88.320 мегават часови, по цена од 43,87 eвра за мегават час. Вкупната заработка за компанијата е 3.874.598 евра. Од АД ЕЛЕМ соопштуваат дека продадените вишоци се ,,базна” електрична енергија (0-24ч) за периодот јуни, јули и август 2018 година. АД ЕЛЕМ понуди […]