Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Граѓаните вакцинирани со Синовак и Синофарм трета доза вакцина може да примаат по 3 месеци од ревакцина

  Националниот Комитет за имунизација, денеска донесе одлука, со која препорачува граѓаните кои се вакцинирани и ревакцинирани со вакцините на производителите Синовак и Синофарм, трета доза вакцина може да примаат после изминати три месеци од ревакцинација.   Вакцинацијата со трета доза е со вакцина на производителот Фајзер, а вакцинацијата е без закажан термин на кој […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

На скопскиот аеродром пристигнаа првите вакцини „Синовак“

  На скопскиот аеродром слета првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини, објави министерот за здравство Венко Филипче.     “Првиот авион од вкупната пратка од 500.000 дози вакцини, што ги купивме од производителот Синовак слета утрово на скопскиот аеродром, изјави минисерот за здравство, Венко Филипче. Во […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Утре стигаат 100.000 вакцини на “Фајзер”, а во недела 250.000 дози “Синовак”

  „Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, а кинеските вкацини стигнуваат во недела со два авиони од 250 илјади дози и веќе е направен план за сместување. Верувам дека во понеделник и вторник ќе бидат пуштени во употреба“, изјави денеска министерот Филипче. Министерот информираше дека во следниот период […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнува нова количина на вакцините „Фајзер“ и „Синовак“

  Денеска пристигнува нова количина на вакцините „Фајзер“, а до крајот на неделата се очекуваат 500.000-те вакцини од „Синовак“. Според најавите на министерот Филипче, со половина милион вакцини од „Синовак“ ќе се вакцинираат околу 450.000 граѓани, пријавени на веб-платформата vakcinacija.mk. Во државата се аплицирани околу 450.000 дози, а ревакцинирани над 180.000 граѓани.

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа 30.000 вакцини „Синовак“ донација од Турција

  Денес пристигнаа 30.000 вакцини „Синовак“ како донација од пријателска Турција, изјави министерот за здравство, Венко Филипче.     “Уште еднаш сакам да изразам голема благодарност до Република Турција и претседателот Реџеп Таип Ердоган за поддршката, но пред се, за експресната испорака на ветената количина која е многу значајна за нас. Вакцините во најкраток рок […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Во јуни треба да пристигнат 190.000 вакцини Фајзер и 500.000 Синовак

  Министерот за здравство, Венко Филипче во вчерашното гостување на ТВ Телма изјави дека во текот на јуни треба да пристигнат околу 110 илјади Фајзер вакцини преку Ковакс системот и околу 80 илјади преку нашиот директен договор. Во овој момент се пријавени 180 илјади граѓани кои чекаат да добијат термин, а 40 илјади се над […]