Вести Македонија

Доброволците на ПЗ „Бајрам Мифтари“ се вратија од Турција

  Градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу, денеска со најголема почит го пречека тимот на спасувачи на Доброволното здружение на пожарникари „Бајрам Мифтари“ од општина Чаир, кои се вратија од спасувачката акција што ја спроведоа во турските региони погодени од катастрофалниот земјотрес на 6 февруари. -Во оваа прилика нашите херои Артан Демири, Хетем Арслани, Сефер […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Чаир се приклучи кон глобалната борба против рак на дојка

  Во присуство на најеминентните лекари во земјава од областа на радиологијата, онкологијата и хирургијата и голем број на жени од сите области, општина Чаир во соработка со здружението „Езра“ се вклучи во глобалната борба против рак на дојката.     „Непобитен факт е дека треба да зборуваме и да имаме значајно влијание врз колективната […]

Вести Македонија Ударни вести

Врачени решенија на 26 наставници во Општина Чаир

  Градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу денеска им ги додели одлуките за решенија на 26 наставници од 8 училишта во Општина Чаир – „Хасан Приштина“, „Лирија“, „Јашар Беј Шкупи“, „Васил Главинов“,„7 Март“, „Имри Елези“ и „Исмаил Ќемали“, но и училиштето за возрасни „Макаренко“. Ганиу при тоа истакна дека како градоначалник и институцијата што тој ја […]

Спорт

Висар Ганиу ја пречека Садије Дура, првата државна шампионка во борење

  Градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу денеска беше домаќин на младата спортистка од Чаир Садије Дура, која пред неколку дена беше прогласена за прва жена шампион во Северна Македонија во борење, како дел од Боречкиот клуб „Лирија“.     -Ова е историска победа не само за Садије која има 12 години, за БК „Лирија“, […]

Вести Македонија Ударни вести

Одбележан Меѓународниот ден на жените и девојките во науката

  Со поддршка на општина Чаир и во организација на Мрежата на Жените во науката, вчера беше одбележан Меѓународниот ден на жените и девојките во науката – 11 февруари. Во своето излагање, градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу истакна дека зајакнувањето на улогата на жената, особено во науката, е иднината на државата. Тој додаде дека […]

Алтернатива Настани

Ганиу: Хепи Шелтер и општина Чаир постигнаа високи успеси со собирањето на кучињата бездомници

  Точно еден месец по потпишувањето на Меморандумот за соработка помеѓу општина Чаир и Здружението за заштита на животни „Хепи Шелтер“ Скопје, значително е намален бројот на кучињата бездомници во Чаир. Додека со потпишувањето на овој Меморандум и отпочнувањето на акциите на терен, општина Чаир стана прва во земјава која по ваков модел го решава […]

Вести Македонија Ударни вести

Ганиу донираше посебни скали за интервенција на Здружението на доброволни пожарникари „Бајрам Мифтари“

  Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу донираше посебни скали за интервенција на Здружението на доброволни пожарникари „Бајрам Мифтари“, како што се гаснење пожар и други природни непогоди.     Овие скали се долги 24 метри и имаат посебен мотор. Покрај скалите, на пожарникарите им беа доделени 40 парчиња специјална облека и друга опрема за […]

Вести Македонија Ударни вести

Ганиу: 9.500 семејства од Чаир добија имотни листови

  Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу, денеска се сретна со жители на различни населби од Чаир, на кои им ги додели долгоочекуваните имотни листови, со што станаа сопстевници на нивните домови.     По доделувањето на имотните листови, градоначалникот Ганиу информираше дека Општина Чаир, до денес примила 12.000 барања за имотни листови, од кои 9500 веќе добиле, […]

Вести Македонија

Ганиу: Чаир прва општина со Центар за стартап бизниси и иновации

  Градоначалникот на Чаир, и кандидат на ДУИ за следните четири години на оваа позиција, Висар Ганиу денеска во Старата скопска чаршија се сретна со млади луѓе од оваа општина, каде ги информираше дека Општина Чаир ќе обезбеди 400 квадратни метри простории, канцеларии опремени за развој на почетни бизниси и нови идеи за развој.   […]

Вести Македонија Ударни вести

Градоначалникот Ганиу ги охрабрува жителите на Чаир да се вакцинираат

  Секој граѓанин што има потреба (постари или онемоштени лица), Општина Чаир може да ги транспортира од дома до центарот за вакцинација со нејзините еколошки автомобили.     Градоначалникот на Oпштина Чаир, Висар Ганиу, денеска го посети Пунктот за вакцинација во општина Чаир. Во оваа прилика, тој апелираше до граѓаните да се вакцинираат, нагласувајќи дека […]