Алтернатива Вести Македонија Настани

“ОХРИДСКО ЛЕТО”: Нова македонска опера на Европската музичка сцена

  (Светот може да биде спасен само од музиката  – International music revolution (IMR) Според новите протоколи, во петок, на отворено во Охрид, со настапот на актерите од белградското Југословенско драмско позориште и театарската претстава “На отворено море” од Бранислав Нушиќ, во режија на Егон Савин, свечено ќе биде затворено 61-то издание на фестивалот “Охридско […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Театар Kомедија со претставата „Вечера за глупаци“ на „Охридско лето“

  Театар Комедија од Скопје  вечерва ја продолжува драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ со изведбата на театарската претстава „Вечера за глупаци“ вечерва на сцената „Долни Сарај“ со почеток во 21 часот.   „Вечера за глупаци“ е правена според текст од  Францис Вебер  а во режија на Ирена Стеријовска. Во неа  играат  Валентин Костадиновски – […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Свечено отворање на 61.издание на “Охридско Лето” во Античкиот театар во Охрид

  Националната опера и Балет на РС Македонија свечено  ќе го отвори 61-то издание на фестивалот „Охридско лето“, на 12 јули на Античкиот театар во Охрид со проектот „Големиот Чајковски“. Спектакуларниот проект ќе ја донесе балетската трилогија со најубавите дела на рускиот композитор Петар Илич Чајковски, „Лебедово езеро“, Оревокршачка“ и „Заспаната убавица“, како и извадоци […]