Вести Македонија Ударни вести

Реконструкција на Античкиот театар во Охрид

  НУ Завод и Музеј Охрид започна со демонтажа и поставување на нова дрвена конструкција на античкиот театар во Охрид.     Просторот каде ќе се изведува демонтажата и поставувањето на новата дрвена конструкција ќе биде затворен заради безбедност на посетителите. Инаку, по повод 18 април – Светскиот ден на културното наследство, денеска не се […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Свечено отворање на 61.издание на “Охридско Лето” во Античкиот театар во Охрид

  Националната опера и Балет на РС Македонија свечено  ќе го отвори 61-то издание на фестивалот „Охридско лето“, на 12 јули на Античкиот театар во Охрид со проектот „Големиот Чајковски“. Спектакуларниот проект ќе ја донесе балетската трилогија со најубавите дела на рускиот композитор Петар Илич Чајковски, „Лебедово езеро“, Оревокршачка“ и „Заспаната убавица“, како и извадоци […]