Вести Македонија Ударни вести

ЕУ ќе донира седум возила за брза помош за Скопје

  Делегацијата на Европската Унија обезбеди седум амбулантни возила финансирани од ЕУ за Итната помош во Скопје и Здравствениот дом Скопје. Возилата ќе превезуваат болни или повредени лица до болниците во Скопје. Главниот град има најголеми потреби и население во државата и донацијата ќе го ублажи недостигот од возила“, се вели во соопштението на Делегацијата […]

Вести Македонија Ударни вести

РСБСП предаде возила за зголемување на безбедноста во сообраќајот

  Денеска, во кругот на Министерството за внатрешни работи, претседателката на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, Гордана Кожуваровска, на министерот Оливер Спасовски му предаде две возила, опремени со системот PolCam, внатрешен уред дизајниран за контрола и мониторирање на сообраќај и прекршоци на возила во движење. Согласно одредбите од Законот за безбедност на […]

Вести Македонија Ударни вести

Нови 20 интервентни комбиња за ефикасно извршување на полициските задачи

  Денеска, (11.12.2023), во Полицискиот Центар Ѓорче Петров, беа промовирани 20 интервентни комбиња наменети за потребите на сите Сектори за внатрешни работи при Министерството за внатрешни работи, а кои се опремени со најнова високософистицирана опрема согласно поставените високи стандарди на работа на македонската полиција.   Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во оваа прилика истакна […]

Вести Македонија Ударни вести

Одземен минибус во кој е откриен бункер за криење стока

  Специјални бункери во вентилациониот систем на минибус со албански регистарски таблички направени со цел криење стока се откриени по контрола на возилото во кое се вршело вонреден превоз на патници на релација Тирана – Брисел. Притоа специјално направените бункери наменети за криумчарење стока, во обид да се прикријат истите, биле покриени со тапацир.   […]

Вести Македонија Ударни вести

Осомничени 20 лица за криумчарење на луксузни автомобили

  По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска поведе истрага против 8 лица за продолжени кривични дела – Криумчарење, Прикривање на стоки кои се предмет на криумчарење и царинска измама, Компјутерски фалсификат и Фалсификување исправи. Уште 12 физички и едно правно лице се осомничени за кривични дела кои се гонат во скратена постапка. […]

Вести Македонија Ударни вести

ДКСК го демантира Османи: Има извештај од ревизија за злоупотреба на возилата на МНР

  Државната комисија за спречување на корупцијата, јавно ги демантира изнесените наводи од Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, објавени преку порталот https://alsat.mk/mk/osmani-tvrdi-deka-antikoruptsionerite-greshno-go-obvinile/ на ден 20.01.2023 година. Државната комисија за спречување на корупцијата, своите наводи ги темели на издадениот Конечен Извештај од извршената ревизија на регуларност на искажаните трошоци за службените возила во Министерството за […]

Вести Македонија

Обвиненија за измами и злоупотреби при регистрација на увезени автомобили во Скопје

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица, од кои едното се товари за кривично дело – Измама од член 247 став 4 во врска со став 1 и за продолжено кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 3 и став 1, додека другото лице е обвинето […]

Вести Македонија Ударни вести

Акција на Интерпол во 77 држави против криминал со моторни возила

  Министерството за внатрешни работи во соработка со Царинската управа, Јавното обвинителство, Пазарната инспекција и Управата за јавни приходи, во тесна координација со Генералниот секретаријат на Интерпол, учествуваше во глобална операција против криминал со моторни возила, координирана од Генералниот секретаријат на Интерпол.     Операцијата беше спроведена во 77 држави, при што во овие држави […]

Вести Македонија Ударни вести

Чешка со донација на седум нови возила за Одделот за специјални полициски операции

  Денеска во полицискиот центар “Ѓорче Петров” , министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со дел од раководството на МВР заедно со заменик амбасадорот на Чешката Република, Лубомир Пшенка, присуствуваше на примопредавањето на Донацијата на седум нови возила за потребите на Одделот за специјални полициски операции при Бирото за јавна безбедност на МВР.     […]

Вести Македонија Ударни вести

Санкционирани 142 возила за непропуштање пешаци на пешачки премин

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачите кои не ги пропуштаат пешаците на пешачки премин, односно не ги почитуваат обврските како возачи. Санкционирани се 142 возачи.   При акциската контрола санкционирани се и 164 други видови на сообраќајни прекршоци. Само на територија на Скопје […]