Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОБСЕ 2023: Османи ја започна посетата на Украина

  Шефот на македонската дипломатија и претседавач на ОБСЕ, Бујар Османи, утрово пристигна во Киев и ја почна посетата на Украина.     “Тукушто пристигнавме во Киев, прва работна посета во рамки на Претседавањето со ОБСЕ. Ќе одиме на терен да ги посетиме областите погодени од воените дејствија и директно да се сретнеме со луѓето […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Русија го бомбардира Киев: Загина 15 годишно девојче, ранет новинар на Фокс Њуз

  Руското немилосрдно бомбардирање на Украина се приближи до центарот на Киев со серија напади што погодија станбена населба додека лидерите на три европски земји планираат храбра посета на Киев во знак на поддршка, пренесе АП. Лидерите на Полска, Чешка и Словенија објавија дека денеска ќе отпатуваат во главниот град на Украина во мисија на […]

Вести Македонија Ударни вести

Владина делегација и министерот Бектеши во посета на “Алкалоид” во Киев

  Министерот за економија Крешник Бектеши, придружуван од директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски, советникот за млади и спорт во Владата, Ѓорѓи Тасев и амбасадорот на Северна Македонија во Украина Крум Ефремов денеска остварија посета на компанијата Алкалоид Киев- подружница на фармацевтската компанија Алкалоид АД Скопје во Украина. Ова претставништво е одговорно […]